Twitter Ne Demek? Twitter Nedir? | Ne Demek?
Twitter

Twitter Ne Demek? Twitter Nedir?

Twitter ne demek? Twitter nedir?

Twitter 2006 yılında Jack Dorsey tarafından geliştirilmiştir. Twitter dünyanın en büyük sosyal medya siteleri arasında yer almaktadır. Sanal ortamda en çok tercih edilen iletişim araçlarından birisidir. Twitter aracılığı ile şuanda ne yapıyorsun sorusuna 140 karakterde cevap verebilirsiniz. Ünlüleri, sevdiğiniz markaları, arkadaşlarınızı takip edebilir onların tweetlerini okuyabilir ve sohbet edebilirsiniz.

Twitter oldukça sade ve basit bir arayüze sahiptir. Resim yükleme, tweet atma, retweet yapma, takip etme, takip edilme, Twitter kullanıcıları ile yazışma gibi özelliklere sahiptir. Twitter kullanıcıları genel olarak sevdikleri ünlüleri, siyasi liderleri, ekonomistleri, sevdikleri markaları takip ederler. Firmalar ise müşteriler ile etkileşimde bulunmak ve reklam yapmak için Twitter kullanırlar. Twitter’da takip ettiğiniz kişilerin tweetleri ana sayfanızda listelenir. Eğer bir kişiyi takip ediyorsanız ve o kişide sizi takip ediyorsa karşılıklı olarak mesajlaşabilirsiniz. Twitter’da sizi takip etmeyen birisine mesaj gönderemezsiniz.

Aynı zamanda twitter, bir sosyal ağ ve mikroblog sitesidir. Kullanıcılarına tvît (tweet, İng. cıvıldama) adı verilen 140 karakterlik metinler yazma imkânı veren Twitter, çeşitli araçlarla daha etkin kullanılabilen bir yeni nesil iletişim aracıdır. Kullanıcılar tarafından atılan tweet’ler herkes tarafından görülebilir. Kuruluş tarihi 2006 olan firmada an itibari ile 1200 kişi çalışmaktadır. Gün geçtikçe artan kullanıcı sayısı sayesinde Facebook’ u geçmeye aday sosyal paylaşım platformudur.

Twitter ne demek ? 

Twitter, tweet ( türkçe okunuşu twit ) cıvıldamak anlamına gelmektedir.

Twitter’ın Logosu

Twitter’ın meşhur logosunda bulunan kuş resminin adı Larry’dir. Twitter logosunda bulunan kuş erkektir.

 

Twitter’ın Bazı İstatistikleri

An İtibari ile Twitter Sitesine Üye Olan Toplam Kişi Sayısı : 983.000.000

Yaklaşık Olarak Twitter Türkiye Üye Sayısı : 21.000.000

En Çok Twitter Kullanan Ülkeler Sıralamasında Türkiye’nin Konumu : 11

Türkiye’de An İtibari İle En Fazla Takip Edilen Kişi : Cem Yılmaz

Twitter’da En Çok Takip Edilen 10 Kişi

Twitter’da en çok takip edilen 10 kişiden 8’i kadındır.

  • 1 Lady Gaga (@ladygaga, 16,425,213)
  • 2 Justin Bieber (@justinbieber, 14,901,452)
  • 3 Katy Perry (@katyperry, 12,491,526)
  • 4 Kim Kardashian (@kimkardashian, 11,563,052)
  • 5 Britney Spears (@britneyspears, 11,388,800)
  • 6 Barack Obama (@barackobama, 11,326,837)
  • 7 Shakira (@shakira, 10,802,237)
  • 8 Rihanna (@rihanna, 10,073,974)
  • 9 Taylor Swift (@taylorswift13, 9,457,443)
  • 10 Selena Gomez (@selenagomez, 8,603,871)

 

Yorum Bırakın

Yorum Bırakın