Alzheimer

Hafıza kaybı, konuşma bozukluğu ve fonksiyon bozukluğu ile birlikte ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Bu hastalık genellikle yaşlı insanlarda görülür ve kısa süreli hafıza kaybı ile kendini belli eder. Kişi, en yakın arkadaşlarını ve gün içerisinde çevrede gördüklerini kolay tezahür edemez ve onarlı farklı bir biçimde adlandırmaya ve şekillendirmeye başlar.

Belirtileri görülmeye başladıktan 7 ila 8 yıl sonra ölümle sonuçlanabilir ve kişi her geçen gün biraz daha kötüye gider. Unutkanlık bir süre sonra yerini stres ve sinire bırakır. Kişi artık çok daha çabuk kızmaya başlar ve çevresindekilere de zarar verir. Hatırlamak onun için çok daha zordur ve çocuklarını bile tanımakta güçlük çeker.

Kimlerde ve Ne Sıklıkta Görülür?

Bu hastalık için uzmanların yaptığı araştırmalar 65 yaş üstü kişilerin risk altında olduğunu gösteriyor ancak bu yaşın altındaki kimselerde de hastalığın görüldüğü durumlar olabiliyor. Yoğun iş hayatı ve stresle birlikte gelen bunalımlar, bu hastalığın en önemli nedenleri arasında yer alıyor ve uzmanlar bu yüzden günlük hayatınızda daha sakin ve daha rahat davranmanız gerektiğini söylüyor.

Ortalama olarak 15.000 kişide 1 görülebilen bir hastalık ve az önce de belirttiğimiz gibi 65 yaş üstü kimseler risk tablosunda karşımıza çıkıyor. 20.000 gibi bir rakamdan bahsediliyor ve 300.000 hasta da ülkemizde yaşantısını sürdürmeye devam ediyor.

Her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis büyük önem taşıyor ve düzenli sağlık kontrolleri ile birlikte sizler de hastalığın önüne geçebilir ya da hastalığın yaratacağı sancıları bir nebze olsun azaltabilirsiniz.

Belirtileri

  • Kelimeleri seçerken ve daha da önemlisi telaffuz ederken zorlanma
  • Hafıza kaybı
  • Unutkanlık
  • Değişken ruh hali
  • İnsanları suçlama
  • Sinir ve stresin aşırı şekilde artması
  • Sahip olunan sorumluluklardan kaçma isteği

Sizler de bu tür sorunlar yaşıyorsanız eğer bir an önce bir uzman denetimi altına girebilir ve kontrolleri gerçekleştirebilirsiniz. Ölümcül bir hastalık olduğunu bir kez daha belirtmekte fayda var, bu yüzden daha dikkatli olmak gerekiyor…

5
Sending
User Review
5 (1 vote)

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek