Ataşe ne demek? Sık sık olmasa da ara sıra Ataşe kelimesini televizyon ekranlarından ya da yazılı basından okumuş olabilirsiniz. Peki nedir bu Ataşe inceleyelim ister misiniz?

Siyasi olarak görev yapan ve kendi ülkesinin dışında farklı bir ülkede diplomatik görev alan ve bu alanda uzmanlık elde etmiş kişiye ateşe denir. Görevleri arasında ise bulunduğu ülkenin durumunu ve gelişen olaylarını kendi hükümetine bildirerek raporlama sunuyor olmalıdır. Aslında halk arasında kanunun izin verdiği casusluk olarak tanımlamakta söz konusu olabilir.

Ataşe görevleri, devletin durumlarını raporlayan ve her alanda farklı kişilerin görevlendirildiği bir iş koludur. Yani örneğin bizim ülkemizde bir devletin bir değil birçok elemanı yer almakta ve farklı farklı alanlarda inceleme yapmakta ve kendi ülkesini bilgilendirmektedir.

Ülkemizde de bulunan birçok farklı alanda uzman olmuş Ataşeler yer almaktadır. Ülkeleri ile başkonsolosluk sayesinde iletişime geçerler ve daima irtibatlı halde devam ederler. Olası bir önlemde ise ülkelerine dönüş yapabilirler.

Kültür Ataşesi

Kültür ataşesi özellikle ülkenin içinde bulunduğu kültürel olayların takibini yapar. Özellikle kendi ülkesinin menfaatine yönelik çalışmalar yapmaktadır.

Basın ataşesi

En önemli ataşesi olan bu uzmanlar içinde bulundukları ülkenin hem yazılı hem de görsel medya alanında hizmet veren danışman olarak tanımlanmaktadır. Basına yansıyan her konu ile ilgilenebilirler. Özellikle siyaset daha fazla ağırlık kaplamaktadır.

Din ataşesi

Kendi ülkesinden gelip bir başka ülkede, vatandaşlarına özellikle din anlamında yardım etmek için hizmet veren kişilerdir ve bu kişiler başkonsolosluk ile çalışırlar

Ticaret ataşesi

Farklı ülkede bulunan Ticaret ataşesi özellikle ülkeler arasında olan ticaretin gelişmesini ve daha da hızlandırmasını sağlar.

Eğitim ataşesi

Ülkemin eğitim ve öğretim konularında uzmanlaşmış elçi görevlisi olarak tanımlanmaktadır.

Güvenlik ataşesi

Özellikle büyükelçilerin korunmasında yardımcı rol oynayan ve hem büyük elçilikleri hem de başkonsolosların yakın koruma görevini üstlenen kişiler olarak tanımlanmaktadır. İstihbaratlara önem verirler

Bilim ataşesi

Bu ataşe ise Bilim ve teknoloji alanında uzmanlaşmış kişilerdir. Yine içinde bulundukları ülkenin gelişmesini takip edecek ve raporlayacaktır.

Yorum Bırakın

Copyright © 2016. Created by Ne Demek