Birlik kelime anlamı olarak birlik vahdaniyet olan bu kelime, birleşerek ve bağlanarak bir olma durumunu belirtmektedir.

Bir topluluğun kendi çıkarlarını gözeterek kendilerine kazanç sağlayacak şeyler için oluşturdukları ve de bu çıkarlarını koruma altında tutabilmek için manevi bağlılığın üst seviyede olduğu zümreler de birlik olarak tabir edilmektedirler.

Askeri olarak birlik

Askeri alanda da sıkça kullanılan bu kelime, bölük, tabur, alay sözcüklerini ifade etmektedir. Canlılar arası maddi manevi bütünlük için bu kelime kullanılabileceği gibi, nesneler arasındaki uyum ve bağlılığı ifade etmek içinde kullanılabilmektedir. Belirlenen, savunulan bir konu çerçevesinden bir kaç kişinin ortak kararda olması ile birlik oluşturulabilir.

Bu duruma fikir birliği de denilebilmektedir. Bununla birlikte, yine herhangi bir konu çerçevesinde kişiler arası aynı şeyi söyleme kararı alınıyor ise, bu da ağız birliği olarak tabir edilir. kelime bileşik sözcük halinde günlük yaşamda karşımıza çıkabilmektedir.

Bunlar; günü birlik, is birliği, ırk birliği gibi. Birlik bireyler arası dayanışma ile oluşmaktadır. Bu dayanışma birbirlerine olağan bir tehlikede veya da ihtiyaç anında yardımcı olacaklarını destek vereceklerini ifade etmektedir.

Topluluk, dayanışma içinde değilse ya da ayni fikre hizmet etmiyorlarsa birlik olarak adlandırılamazlar. Birlik oluşumu ile birlikte, kişiler arası karara bağlanmış bir anlaşma niteliğindedir. Beraberlik, dayanışma bozulursa, fikirlerde ayrı düşülürse birlik bozulur. Birlik oluşturmanın en temel kuralı, aynı fikre hizmet ediyor olmalarıdır.

5
Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorum Bırakın

Copyright © 2016. Created by Ne Demek