İçerik Yönetim Sistemleri İnternet

Blog Ne Demek ?

Blog Ne Demektir

Bloglar dijital dünyada günlük maksadıyla kullanılan, yazılım bilgisi gerektirmeden online olarak oluşturulabilen yazılımlardır. Bloglar belirli aralıklarda içerik girilerek güncellenir, girilen içeriğe resim ve video eklenebilir. Girilen her içeriğe ziyaretçiler tarafından yorum yapılabilir.

Bir blogu ücretli ve ücretsiz olarak oluşturabilirsiniz. Domain ve hosting satın aldıktan sonra WordPress v.b blog uygulamaları ile kişisel web sitesi hazırlayabilirsiniz. Birçok hosting firması müşterilerine WordPress uygulamasını kurmaktadır.

Ücretsiz blog oluşturmak için ise Blogger, Blogcu.com gibi web sitelerinden faydalanabilirsiniz. Bu tarz web sitelerine üyelik oluşturmak için hiçbir teknik bilgi gereksinimine ihtiyaç duymayacaksınız. Blog sistemlerine üyelik oluşturmak ve oluşturulan üyeliği kullanmak oldukça basittir.

Bloglar günümüzde oldukça popülerdir bu durumun temel sebeplerinde arama motorlarının bloglara karşı iyi tutumu yatmaktadır. Açıklamak gerekirse, Google v.b arama motorları, arama sonuçlarında bloglara SEO açısından ayrıcalık tanımaktadır. Bu durum blogların arama sonuçlarında hızlı yükselmesini sağlamaktadır.

Kişisel Bloglar

Genel olarak bir kişi tarafından içeriği sağlanan, bir kişiye özel web siteleridir. Blog oluşturan kişi kendisi ve hobileri hakkında içerikler üreterek siteyi zenginleştirmektedir.

Kurumsal Bloglar

Kurumsal bloglar belirli bir kurumu yada kuruma ait markayı tanıtmak amacıyla içeriği sağlanan web siteleridir. Bu tarz blogların kurumun hitap ettiği kitleyle iletişime geçmesinde güçlü bir etkisi vardır. Bu duruma istinaden sosyal medya kanalıda kullanılarak kitlelerle sağlıklı şekilde etkileşim kurulabilmektedir.

1 Yorum

Yorum Bırakın

Copyright © 2016. Created by Ne Demek