İntihara Sürükleyen Blue Whale Oyunu

İntenret üzerinden oynanan  ve Rusya’da 150 kişinin ölümüne sebebiyet verdiği iddia edilen blue whale aslında bir mobil oyun değil.

Oyun olarak adlandırılan Blue Whale gerçekte bir oyun değil. kohtakte web adresi üzerinde dönen bir challange.  #BLUEWHALE hashtag’i ile paylaşım yapanlara görev olarak verilen bir takım talimatlardan oluşuyor. Gençlerden, birtakım talimatları yerine getirmeleri gerektiği, eğer getirmezlerse peşlerine düşüreceği söyleniyor.

Talimatların yerine getirildiğinin ispatı olarakta fotoğraf kullanmaları isteniyor. Bu talimatlar arasında kola keskin bir alet ve mavi balina çizmek, günboyu sadece korku filmleri izlemek gibi talepler mevcut.

Yöneticinin bu istekleri tam 50 gün boyunca yerine getirdikten sonra 50. günde, gençlerden hayatlarına son vermeleri isteniyor ve aksi takdirde ailelerinin ve sevdiklerinin, peşlerinin düşüleceği söyleniyor.

Rus polisi konuyla alakalı olarak harekete geçip, olayla ilgisi olabilecek kötü niyetli sosyal medya gruplarını araştırmaya başlamış durumda. Rusya, ne üzücüdür ki gençler arasındaki intihar vakalarının çok sıklıkla görüldüğü bir ülke.

Blue Whale’ den önce 2013 – 2015 yılları arasında Rusya’da benzer intihar grupları kurmuş ve gençleri hayatlarına son vermeleri için cesaretlendirmiştir.  Görünen o ki geçmişte önayak olunan bu durum başkaları tarafından devam ettiriliyor.  Bu tip eylemler gerçekten üzücü, ortalıkta dolaşan pek çok teorinin önerdiği gibi bu olayların altında ne gizli güçler ne de gizli örgütler var. Sadece uçurumun eşiğinde olan taze beyinlere güzel şeyler aşılamak yerine onları itmeyi tercih eden, akılalmaz bir kötülük var.

Ne diyelim dileriz ki Blue Whale challange internetin, sapkın trendlerinden biri haline gelmez.

5
Sending
User Review
5 (5 votes)

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek