Borsa Nedir

Kelime ve popülerlik olarak herkesin aşına olduğu Borsa, yalnızca ciddi anlamda bu işle uğraşanların detaylıca bildiği bir durumdur. Bu bilgiler neticesinde de, çok ciddi paralar dönen bir ortam olduğunu söyleyebiliriz. Borsadan para kazanmak için, ilk önce Borsanın ne demek olduğunu, paranın nasıl kazanılacağını öğrenmeniz gerekecektir. Bazen de, borsanın kötü olduğunu ve ciddi sorunlar yaşattığına şahit olabilmeniz mümkündür. Fakat bilinçsiz kişilerin bu tarz konuşmaları yapacağına da emin olabilirsiniz.

Borsa; ticarete konu olabilen tüm malların alım ve satımlarının yapıldığı kurumsal ve güvenli piyasadır. Her borsanın, kendine göre kurumsal kimliği vardır. Bu da şirketlerin içerisinde olduğu ve ciddi manada yüksek alım satım hacmine sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Her Borsanın ise, kendinden farklı özellikleri vardır. Mesela, Borsa İstanbul ve Borsa New York’un birbirinden farklı özeliklere sahip olmasıyla durumu anlatabiliriz. Borsa, insanların gözünde bir pazardır ve ortada dönen malların alım satımları gerçekleşmektedir. Bu bakış açısı basit anlamıyla oldukça mantıklıdır. Örnek vermek gerekirse, şeker piyasası adıyla çağrışılan bir ortamda, şekerle ilgili tüm alım satımlar mevcuttur. Bu nedenle, piyasa veya Pazar denilmesinde sakınca yoktur.

Borsa düştü, borsa çıktı, borsa rekor kırdı gibi tabirlere baktığınız zaman, ardından gelen Borsa’dan zengin oldu ve Borsada battı gibi tabirler, sizlere bir kumarhane söylemlerini özetliyor olsa da, ülke açısından ciddi manada güzellikler ve ayakta kalması için gerekli yatırımların yapıldığı bir yer, kumarhane olamaz.

İlk olarak, Borsa; belirli bir geliriniz var ve bu gelirinizi, birikiminizi katlamak istediğiniz zaman devreye girmektedir. Yatırımla, gelirin artması ve geleceğe yönelik kazançların olacağı gerçektir. İnternette ek gelir kazanmanın birçok yolu olmasına rağmen, bunların birçoğu ya sahtedir, ya da yapabileceğimiz tarzdan değildir. Ancak, ileride ışık gördüğünüz bir şirkete, kendi çapınızda ortak olarak büyük paralar kazanabileceğiniz hiç aklınıza geldi mi?

Örneğin; uzmanlaştığınız veya uğraştığınız bir alandaki ürünlerin fiyatlarındaki değişimi önceden tahmin edemez misiniz? Mesela bir çiftçinin, buğdayın gelecek yıl ki fiyatını bilmemesi söz konusu olamaz. Bu basit bir Borsa taktiğidir. Önceden görmeniz ve tahmin gücünüzün gerçek anlamda güçlü olması gereken bir platformda, bu ürünler üzerine paralarınızı koyup, satın aldıktan sonra; pahalı olması halinde de satarak, paranızı farklı ürünlere yatırabilirsiniz. Böylece, oldukça büyük işlere girerek, geleceğe yönelik paranızı da oldukça yüksek meblağlara çekebilirsiniz.

Mesela, 2007 yılında Facebook’un Borsa Hisselerini aldığınızı düşünün. Belki de, birkaç dolara alacağınız bu hisseler, 2016 yılında muhteşem para edecekti. Peki, bu hisselerden birkaç tane aldığınızız ve şimdi satmak istediğiniz zaman mükemmel bir fiyata satışa çıkarttığınızı hayal ettiğiniz zaman, aslında Borsa’nın mantığını ve çalışma şeklini anlamış olacaksınız.

Bunların hiçbiri hayal olmamakla beraber, girişimci ve geleceğe yönelik gösterişlerinizin iyi olması sonucunda, mükemmel sonuçlara ulaşmanızın da ilk adımı olacaktır.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek