Burç Ne Demek

Güneş sisteminde yer alan on iki takımyıldızından her birine burç adı verilmektedir.

Benzetildikleri nesne ve varlıklara göre de isim almış tarih boyunca da insanlar tarafında belli gün aralıklarında nitelenerek çevre gezegenlerle ilişkileri gözetilip astrolojik bir takım bilgilerin edinildiği, karakter analizinin yapıldığı bir sistem haline gelmiştir.

Burç kelimesinin ilk akla gelen tanımı budur ancak farklı bir tanımı daha bulunmaktadır. Öyle ki kale duvarlarının en yüksek yerlerine de tarih boyunca burç adı verilmiş olup, hala günümüzde de bu isim ile kullanımını sürdürmektedir. Burç kelimesinin en sık kullanım yeri gök bilimidir. Burç adı ile anılan yıldızların altısı güneyde diğer altısı ise kuzeyde yer almaktadır. Bu yıldız kümeleri, astronomi tarafından incelenmekte ve de bir canlının doğum zamanında hangi aylık dönem içerisinde doğum gerçekleşmişte o periyodlar içerisinde yer alan yıldız için belirlenmiş burç adı kişinin burcu olarak kabul edilmektedir.

Bir insanın doğum anında güneşin pozisyonu ve gökyüzünün konumuna göre yıldız haritası oluşturularak, bazı astrolojik tahminler ile karakteristik yapıları hakkında tahmin yürütülebilmektedir. Ancak bu tahminlerin kesinliği ve doğruluk derecesi tam olarak bilinmemektedir. Yıldızların konumu gözetilerek yapılan yorumlar yalnızca varsayımdan ibarettir. Günlük fal olarak nitelenen burçlar, koç, boğa, ikizler, yengeç, aslan, başak, terazi, akrep, yay, oğlak, kova, balık olmak üzere on iki adet olup belli tarihlere ayrılmıştır.

Yorum Bırakın