Genel Türkçe Kelimeler

Canım Ne Demek?

Sevgiyi, samimiyeti belirtmek için günlük yaşamda sıklıkla kullanılan bu kelime, arkadaş, sevgili, anne, baba, kardeş gibi birçok kişiye hitap kelimesi ve seslenme sözü olarak kullanılabilmektedir. Bununla birlikte, cümle içerisinde farklı anlam ve kullanımlarla da karşımıza çıkabilmektedir.

Bazı cümlelerde karşı tarafa karşı samimiyetsiz olan tavrı vurgulamak için de kullanılabilmektedir. Şaşkınlık ifadesini dile getirebilmek adına ünlem cümlesi olarak da sıklıkla karşımıza çıkar. Birine seslenirken ya da birinden rica ederken de bu kelimeyi kullanmak olasıdır. Aslında içerik bakımından oldukça kuvvetli olan bu kelime, günlük konuşma dilimizde fazla samimiyetsiz ve değersiz bir hal almıştır.

Genel anlamda sevginin en yalın ifadesi olan bu kelime, dilimizde kronik bir hal alarak, gün içerisinde en sık kullandığımız kelimelerden biri haline gelmiştir. Antipatik onaylama cümlelerinde de bu kelime kullanılabilirken, içten söylenerek doğru kelimelerle bütünlüğü sağlanıp bir cümle oluşturulduğu zaman da aslında anlamı oldukça derinleşmektedir.

Can kelimesinden türeyen bu sözcük, kelime yapısı itibari ile oldukça anlamlı ve değerli bir kelimedir. Söylenilen kişiye verilen değeri ifade edebilmek adına canım sözcüğü sahip olunan, yaşama nedeni olan, kişinin varoluşunu sağlayan yaşam kaynağı olup, doğru yerlerde doğru kişilere karşı kullanıldığı takdirde oldukça etkili olarak, karşı tarafa bağlılığı en sade ve masum haliyle aktarmaya yarayacaktır. Kelime yapısı ve verdiği anlam ile özünde özel bir kelime olup, günlük yaşamda basit kullanımlar ile tüketilmemesi gereken bir kelimedir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek