Teknoloji

Cluster Ne Demek? Cluster Nedir?

Cluster Ne Demek? Cluster Nedir?

Cluster ingilizce kökenli bir kelime olup küme anlamına gelmektedir. Cluster yapısı bilgisayar sistemlerinde kullanılan bir özelliktir. Bu özellik birden fazla bilgisayarın tek bir sistem gibi davranmasını sağlar. Cluster yapısı yüksek performans, daha fazla erişilebilirlik ve daha fazla güvenlik sunmaktadır. Cluster, bir çok bilgisayarı ortak amaçta toplar yalnız bu sistem kullanıcıya tek bir bilgisayar yönetiyormuş gibi hissettirir. Cluster yapısına göre zaman zaman sisteme dahil olan bilgisayarların görevleri değişiklik gösterebilir. Cluster yapıları kullanıcı ihtiyacına göre belirtli çeşitlere ayrılmıştır.

High Availability Cluster

High Availability Cluster yapısında temel amaç yüksek erişilebilirlik sağlamaktır Gelen isteklerin tek bir sunucu tarafından karşılanmaması, Diğer sunucularında gelen istekleri karşılamada yardımcı olması durumudur. Bu sistemde eğer bir sunucu çökerse diğer sunucular istekleri karşılamaya devam eder.

Load-Balancing Clusters

Load-Balancing Clusters sistemi gelen isteklerin ağda bulunan sunuculara dağıtılmasını sağlar bu şekilde eğer sunuculardan birisi çökerse isteklerin karşılanması sorunsuz olarak devam edecektir.

High Performance Computing

Yüksek performansta hesaplama işlemlerinde kullanılan cluster modelidir. Temel hedef gerçekleştirilen hesaplamanın görevlerini dağıtarak yüksek performans elde edilmek istenmesidir. Bu cluster yapısı genel olarak bilimsel araştırmalarda kullanılır.

Yorum Bırakın