Doğum Ne Demek

Doğum işlemi türe özgü olup, normal gebelik sürecinin tamamlanması ile gerçekleşir. Anne karnından çıkış anı doğum olarak adlandırılıp doğum günü doğum saati ve doğum yılı, doğum işleminin gerçekleştiği zaman olarak belirlenir. Doğum işlemi normal doğum ve sezaryen doğum olmak üzere 2 şekilde gerçekleşir.

Sözlük anlamı, normal gebelik süreci sonunda bebeğin plasenta ile birlikte döl yatağından kurtularak dışarıya çıkma süreci ve de yavrulama olayıdır. Bu kelimenin eş anlamlısı, mevlit, tevellüt ya da başka bir deyişle veladet olarak geçmektedir.

Normal doğum:

Gebeliğin 40. Haftasının doldurulması ile birlikte bebeğin plasenta ile birlikte rahim dışına atılmasıyla gerçekleşir. Rahimde kasılmaların başlaması ile doğum sürecine girilir. Bir gebeliğin normal doğum ile sonuçlanması rahmin çapına, kadının kemik yapısına ve bebeğin geliş şekline bağlıdır.

Bu nedenledir ki gebelik sürecinde anne ve bebeğin sağlığı sürekli gözlem altında tutulmakta doğumun sorunsuz gerçekleşebilmesi için periyodik kontroller yapılmaktadır. Normal gebelik haftasının doldurulması ile birlikte belirli ve düzenli aralıklarla rahimde kasılmalar olur. Rahmin gerekli miktarda açılması ile normal doğum gerçekleşir.

Sezaryen doğum

Doktorun yaptığı gözlemler doğrultusunda normal doğumun bazı sebeplerden dolayı gerçekleşmemesi ile sezaryen doğum yöntemine başvurulur. Anneye anestezi yapılarak karın bölgesinden açılan bir kesik ile bebek alınır. Bu doğum yöntemi 34. Haftayı doldurmayla birlikte uygulanabilen cerrahi bir müdahaledir.

Yorum Bırakın