1 Kimya

Epoksi Nedir?

Epoksi Nedir

Bilinen kaliteli bir yapıştırıcı olan Epoksi, likit olarak uygulandıktan sonra kuruması beklenen ve kuruduktan sonra, suya veya asitlere karıştırılmak suretiyle, dirençli bir madde haline gelen, ayrıca kolay temizlenmesiyle de tanınan bir yapıştırıcı maddedir.

Epoksi maddesi, ilk olarak 1993 yılında Almanya’da bulunarak, daha sonra dünyaya yayılmış ve günümüzde aktif olarak kullanılmaktadır. Epoxy kelimesi, yunanca olmasıyla birlikte, Epi(üzerinde) ve Oxy(asitli) anlamlarının birleşimi sonucunda lügat yerini almıştır.

Hayatımızın birçok alanında aktif olarak kullanımına devam edilen Epoksi, özellikle, donatılarda ve demirlerin birbirine yapıştırılmasında, betonarmede işlemlerinde, yalıtım sistemleri yapımında, prefabrik beton parçaların birbirine monte işlemleri sırasında, taze betonu eski ve sertleşmiş olan betona tutturmak için, aşınmalara karşı koruyucu madde üretiminde kullanılıp, yüksek dayanıklılığa sahip ve zemin, duvar gibi malzemelerin boyasına, su altında yapılan imalatlarda ve boya astar gibi malzemelerin yapımında aktif olarak kullanılmaktadır..

Epoksi özellikleri

oldukça esnek olmasıyla başlayabiliriz. Sürtünmelere ve aşınmalara karşı mükemmel bir dayanıklılık sağlamasının yanı sıra, kolay temizlenip, hijyenik bir yapıya sahip olmasıyla göz doldurmaktadır. Yağlara ve kimyasal maddelere karşı oldukça dirençli bir yapısı olup, solvent içermeyip, kayganlığı olmayıp ve kokuya sahip olmamasıyla bilinmektedir. Oldukça basit bir uygulama şekli olup, hızlı bir biçimde uygulamaya geçilebilmektedir. Hijyen konusunda ilk sıralarda gösterilecek epoksi, aynı zamanda yüksek miktarda mekanik bir dirence sahipliğiyle de anlaşılmaktadır.

Gelişen teknolojik dünyada yeni düzen çalışma malzemelerine ve diğer maddelere ihtiyaç sonucunda ortaya çıkartılması, daha az maliyet ve daha sağlam performans sunmasıyla da kısa sürede dünyaya yayılan ünüyle epoksi, günümüzde en fazla kullanılan yapıştırıcı maddeler arasında gösterilmektedir. Aslında sanayi ve profesyonel olarak kullanımı uygun olan, amatör ellerde ciddi manada anlamsızlık sunan bu ürün, git gide daha fazla ele ulaştığı gibi, hayatımızın her aşamasında da yerini almayı biliyor.

Kaliteli bir yapıştırma için ciddi manada gider gerektirmeden, yalnızca kolaylıkla kullanılan şırıngasından yüzeye veya kullanılacak alana uygulanması suretiyle kullanımı sağlanan epoksi, geniş bir kullanım alanı ve kolay temizlenir maddesiyle de dikkat edilmesi gereken ürünlerin başında gösterilmektedir.

Almanya’da aktif olarak her ihtiyacın giderilmesi amacıyla kullanılmasının asıl sebebi ise, ilk olarak bu ülkede bulunması ve en iyi Almanya’da üretiliyor olmasını gösterebiliriz. Yeni yapılan binalarda, boyalar ve parkelerde dikkatimizi çeken ve yabancı bir maddeymiş izlenimi veren bu madde, diğer yapıştırıcılardan kat ve kat daha sağlam ve uzun ömürlü bir geçiş sergilemektedir. Tam anlamıyla tanınmamasına rağmen, dünya üzerinde ciddi bir kullanıcıya erişmeyi başaran epoksi, gelecek dönemlerde, tüm ihtiyaçlarımızı ve giderlerimizi sağlayacak gibi görünüyor. Fiyatı da, diğer ürünlere göre daha uygun ve daha fazla performans sağlayan bir yapıya sahip olmasıyla doğru orantılı olduğu için, kalite arayanların ilk tercihidir.

Yorum Bırakın