Din Felsefe Fransızca Kelimeler

Fetiş Ne Demek? Fetiş Nedir?

Fetiş ne demek? Fetiş nedir?

Fransızca kökenli fetiş kelimesi Türkçede put, uğurlu sayılan nesne, cinsel arzuyu arttıran nesne (elbise, ayakkabı vs.) gibi anlamlarda kullanılır. Fetiş yada fetişizm; en yalın anlamıyla nesneye tapınmak olarak bilinir. Putperestlik fetiş olarak ifade edilir. Günümüzde ise fetişistlik sadece inanış olarak değil aynı zamanda bir nesneye manevi değerler vermek, bir nesneden tinsel beklentilerde bulunmak olarak da bilinir. Örneğin; bir taşın uğurlu olduğuna inanmak fetişistliktir.

  • Fetiş kelimesinin en yaygın kullanıldığı alan cinselliktir. Bir kişi karşısında ki bir insanın her hangi bir nesnesinden etkileniyor, bu nesne onda arzularını kabartıyor ise bu fetişistliktir. Bu nesne ayakkabı, elbise, iç çamaşırı ve benzeri şeyler olabilir. Yaygın olarak bilinen ve “ayak fetişizmi” olarak bilinen şey ise fetiş kelimesinin yanlış bir kullanımıdır. Ayak bir nesne değildir. Bu yüzden ayak fetişizmi diye bir şey yoktur. En azından bu durum fetiş değildir.
  • Bir Marksizm terimi olarak fetiş maddeye tapınmaktır. Bu tapınma durumu yanılsamalı bir bilincin göstergesidir. Bu yanılsama bir patron için sermayeye tapınmak olabileceği gibi bir işçi için ise ürettiği metaya yabancılaşma olarak ifade edilebilir.

Yorum Bırakın