Fyi ne demek? Fyi nedir?

Fyi İngilizce for your information kelimesinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. Türkçe bilginize anlamına karşılık gelir. Kurumsal mesajlarda, maillerde rastlayabileceğiniz bir kısaltmadır.

Bir kısaltma olarak kullanılan Fyi, ağırlıklı olarak iş hayatında kullanılmakta ve birçok yazışma belgesinde karşınıza çıkmaktadır. Özellikle yeni mezun olmuş ve iş hayatına atılmış ya d atılma aşamasında olanların karşısına çok fazla çıkan ve dikkat çeken Fyi ne demek bir bakalım.

Fyi kısaltılmış olan tanımlamanın tam açılımı ise Four Your İnformation kelimesidir. Yani kelime anlamı olarak karşınızda insana Bilginize sınarım anlamına gelen bir kısaltma olarak kullanılıyor. Özellikle yazışma yaptığınız kişi sizlerden mertebe olarak yüksek ise mutlaka dikkat etmeniz ve atlamamanız gereken bir kısaltma olarak ön plana çıkmaktadır.

Mail yazışmaları

Şirket içi mail yazışmalarında da sık sık görülen bir kısaltmadır. Özellikle size yüksek mertebeden yani müdürünüzden ya da patronunuzdan gelen bir mail var ise ve siz onun adına bunu birçok kişiye gönderiyor olacak iseniz mesajın en baş kısmına Fyi yazdıktan sonra gönderimi gerçekleştirebilirsiniz. Yani dikkat çekmek adına ve dikkate almaları gerektiğini vurgulamak adına kullanılacaktır.

 Fyi Neden kısaltılmış olarak kullanılır

Tam açılımı For Your İnformation olsa da genellikle hem ülkemizde hem de dünyada kısaltmış olarak kullanımı tercih edilmektedir. Daha hızlı ve saha seri olabilmek adına kısaltmaları kullanmak önem arz ediyor. Dolayısı ile işyerinde çalışanların zaten çok yakından bildikleri bir kısaltma olduğu için kısa halinin yazılması daha terli yerinde oluyor ve tercih ediliyor.

Yabancı sektör firmalarında çok daha sık kullanılmaktadır. Özelikle çalışanlardan bazıları Türkçe bilmiyor ya da müdür ve patronunuz incilinizce dili ile iletişim geçiyorsa o halde Fyi kısaltmasını kullanmanız zaten kaçınılmaz olacaktır.

Fyi yazışmanın neresinde yazılır?

Fyi kelimesi genellikle yazışmalarda kullanılır ama dikkat edilmesi gereken nokta ize haberleşmenin en üstünde yer alması olacaktır. Yani metnin altında belirtmek yerine daha ilk cümlede belirterek tanımı doğru yapmış olursunuz. Elbette metnin altında kullanılması da uygun olabilir ama genellikle iş hayatında üst kısımlar tercih edilir.

İşyeri kısaltmaları

İşyerlerinde daha bunun gibi birçok kelimelerde kısaltma kullanılarak yazışma mümkündür. Elbette hepsini biliyor olmanız beklenmez ama zaman içinde özellikle staj yaptığınız dönemde birçok konuya hakim olabileceksiniz.

Sending
User Review
3.5 (2 votes)

Yorum Bırakın