Genel

Himalaya Tuzu Nedir?

Himalaya Tuzu Nedir?

Son zamanlarda adını oldukça fazla bir biçimde duyduğumuz ve bizlere ‘doğada bulunan en saf tuz’ olarak aks edilen himalaya tuzu, işlenmemiş ve kirlenmemiş olarak bizlere ulaşan nadir ürünlerdendir. Sağlık açısından ciddi bir etkisi olan bu tuz çeşidi, birçok şekilde kullanabildiği gibi, isteğe göre kullanım şekilleri de farklılık göstermektedir. Himalaya tuzu doğada oluşması için, ciddi bir zamanın geçmesi gerekmektedir. Normal kullandığımız tuzdan çok farklı bir yapı ve daha yararlı bir içeriğe sahiptir. Bahsedilen bu uzun süre ise, 200 milyon yıl gibi uçuk rakamlarla ifade edilmektedir.

Baktığımız zaman, 200 milyon yıl gibi bir zamanda ulaşabildiğimiz himalaya tuzu, içerisinde 84’ü aşkın farklı mineral içermesiyle de, insan sağlığına direkt olarak etki eden ve doğru kullanımı sonucunda birçok rahatsızlığı önleyen yapıya sahiptir. Bu tuzun Himalaya dağlarının en tepesindeki noktada meydana geldiği ve ülkemizde henüz yeni yeni popülerlik kazandığı bilinmektedir. Birçok hastalığa iyi geldiği gibi, bu hastalıklardan bazıları da; şeker, tansiyon ve kolesterol olarak ifade edilmektedir.

Himalaya Tuzu Nasıl Kullanılır?

Destansı bir şekilde dilden dile dolaşan himalaya tuzu, farklı şekillerde tüketilebilen tuz türüdür. Bu tüketim şekillerinin başında, hiçbir işlem görmeden ve direkt olarak kullanımı gelmektedir. Bunun yanı sıra, inceltilmiş sofra tuzu kıvamına getirildikten sonra, sofralarımıza yemeklere atmak şekliyle de kullanımı mümkün hale getirilmiştir. Bunlardan farklı olarak, nezle, grip, astım ve bronşit gibi rahatsızlıklara sahip olan bireylerin, Himalaya tuz kristallerini solunum yoluyla içlerine çekmek suretiyle kullanımları da söz konusudur.

Saf halde olduğu zamanlarda, bildiğimiz normal sofra tuzu ile farklı bir şekilde kullanıma gerek yoktur. Yemeklerinize, salatalarınıza veya çorbalarınıza gönül rahatlığıyla katıp, kullanmaya başlayabilirsiniz. Aynı zamanda, banyo tuzu olarak da banyo sonrası yapılacak masajla birlikte, vücudun deri yoluyla kristallerinden faydalanması sağlanabilmektedir. Farklı olarak, banyodaki küvetin ılık suyla doldurulmasının ardından, içerisine bir bardak himalaya tuzu eklenmesi sonucunda içerisine girip, yaklaşık yarım saat civarında beklenmesiyle de, vücuda etki etmesi söz konusu olabilir.

Ayakların ağrıması ve şişliğin giderilmesi içinde ciddi manada büyük bir rol oynayacak olan bu tuz, sıcak ayak suyuna biraz katıldıktan sonra, masaj yoluyla da faydasını en yükseğe çıkartılması mümkün olacak şekilde kullanılabilir.

Son olarak, bir litre ılık suya eklenecek 40-50 gr kadar himalaya tuzu, yüze maske şeklinde ve solunum yoluyla çekilebilir. Bu su ile yıkanacak veya ıslatılacak havluyu yüzünüze basıp, burundan nefes alıp ağızdan vermek suretiyle solunum yapılması şekliyle ciğerlere çekilecek olan bu tuzda, aynı şekilde oldukça büyük faydalar gösterecektir. Tuzlu su kürü biçiminde kullanılacak olan bir serumla da, vücuda fayda sağlanılması mümkün olduğu gibi, bu son kullanımı yapmadan önce, her ihtimale karşı bir uzmana danışılması ve onay alındıktan sonra kullanıma başlanması doğru olacaktır.

1 Yorum

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek