Adını Yunan uyku tanrısından alan hipnoz, bir kişinin telkiniyle yapay uyku haline geçilmesine verilen isimdir. Pozitif bilim anlayışının hakim olduğu ilk yıllarda aşağılanmış bir teknik olsa da zamanla bilimin bir parçası olmuştur.

Hipnoz tam bir uyku hali veya bilinçsizlik durumu değildir. Belli objelere karşı kişiyi odaklandırarak bilincin yarı uyku haline getirilmesidir.Dolayısı ile hipnoz halindeyken bilincinizin bir kısmı açık olduğu için iradenize ters hiçbir şeyi size yaptıramazlar. Hipnoz yarı bilinçlilik haliyse, televizyonlarda seyrettiğimiz insanların kendilerinden geçtiği hipnoz sahneleri için ne diyebiliriz.

Öncelikle şunu bilelim ki herkes hipnoz edilebilir. Fakat bazı insanlar diğerlerine göre  hipnoza daha fazla yatkındır.İnsanların hipnoza daha fazla yatkın olmalarının nedenleri şunlar olabilir:

  • Hayatının bir döneminde büyük bir ruhsal bunalım geçirmiş olabilir
  • Zihinsel olarak aşırı yorgunluk halinde bulanabilir
  • Heyecanlandığında kontrolü kolay kaybetme olabilir

Fakat siz siz olun kendinden geçmeli ve çeşitl i şaklabanlıklarla süslenmiş hipnoz videolarına inanmayın. Bu tür hipnoza “sahne hipnozu” adı verilir ve genellikle eğlendirme amaçlı yapılır. Bu hipnoz sahneleri çoğunlukla daha önce ayarlanmış figüranlarla yapılan bir gösteridir ve tamamen eğlence amacıyla yapılır.

Hipnoz hakkında birçok yanlış bilgi var. Gelin bu yanlış bilgilere göz atalım:

Hipnoz durumundan çıkamazsam ne olur?

Şimdiye kadar hipnozdan çıkamamış bir vakaya rastlanmamıştır. Çünkü hipnoz koma hali değildir. İstemediğim halde biri beni hipnoz edebilir. Kesinlikle hayır.  Siz istemediğiniz durumda biri sizi hipnoz edemez. Hipnozdayken birine her şey yaptırılabilir. Hipnoz halindeyken bilincinizin bir kısmı açık olduğu için size istemediğiniz ve utanç duyulacak şeyler yaptıramazlar.

Hipnozdan çıktığınızda her şeyi unutursunuz. . Hipnoz koma hali olmadığı ve bilincin açık olması nedeniyle hipnozdan sonra her şeyi hatırlamanız gayet olağandır. Hipnozda insanlar telkine açık haldedir. Dolayısıyla sigarayı bırakmada hipnoz etkili bir yöntem olabilir.  Günümüzde birçok klinikte bu uygulanmaktadır. İnsanların tutumları belirli nesnelere karşı değiştirebilir. Örneğin hiç brokoli sevmeyen birine brokoliyi sevdirebilir.

Hipnoz-durumundan-çıkamazsam-ne-olur

Hipnoz her alandaki performansınızı artırabilir. Vücudun acı duyma hissini azaltabilir. Bu sayede morfinsiz diş çekimi bile yapılmaktadır.Hipnoz özelliklerine göre üç temel evreden oluşur.
Bunlardan ilki Letarji’dir. Hipnozun en derin halidir. . Bu aşamada kişi telkine oldukça açıktır.  Yine açıkça söyleyeyim bu aşamada bile sizin izin vermediğiniz ve istemediğiniz bir şeyi yaptıramazlar.

İkinci aşama Katalepsi‘dir. Hipnoz için istenmeyen bir aşamadır.  Kişi telkine kapalıdır. Kasları hareketsiz haldedir. Somnambülizm aşaması. Bu devrede kişi telkine açıktır.Normalden daha iyi muhakeme yeteneği gösterir. Bazı insanların diğerlerine nazaran daha fazla hipnoza yatkın olduğu bilinen bir gerçektir. Diğer taraftan, bazı kişilerin hipnoz edilmesi ise daha zordur.Hipnoz edilmesi zor kişiler genellikle hipnoza karşı inançları azdır. Bu kişiler hipnozun faydalı olabileceğine inanmazlar.

Günümüzde hipnozun en yaygın kullanım yöntemi,
istenmeyen davranışların önlenmesi veya bastırılmış bazı  anıların yarattığı olumsuz duygulardan kurtulmay ı sağlayan hipnoterapidir. Hipnoterapi, filmlerde de gördüğümüz gibi psikolog eşliğinde uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde kişiye kendisine rahatsızlık veren davranışlarını değiştirmesi için hipnoz altında çeşitli telkinler uygulanır.

Hipnoterapi yöntemi ile insanlar fobilerinden  kurtularak daha sağlıklı bir ruh moduna kavuşabilirler. Günümüzde yükseklik, örümcek veya deneyimlenmesi imkansız olan ölüm korkusu bile hipnoterapi yöntemiyle tedavi edilmektedir. Hipnoz, bazen de bazı olumsuzlukların ortadan kaldırılması dışında da kullanılmaktadır. Özellikle diyet yapanlar için hipnoz destekleyici bir  yöntemdir.

Bazı sporcuların büyük müsabakalardan önce motivasyon amaçlı hipnoz yaptırdığı da söylenebilir. Aynı zamanda sınav öncesi stres kontrolü için hipnoz yöntemi kullanılabilir.Hipnozun nadiren yan etkisi vardır. Fakat bu etkiler kısa süreli olup zamanla geçmektedir. Baş ağrısı, vücutta uyuşukluk ve gerçek olmayan  anıların yaratılması bunlardan bazılarıdır.

5

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek