Arapça Kelimeler Genel

İdrar Ne Demek?

İdrar, vücuttan atılması mecburi olan bu ifrazat, kelime kuruluşu bakımından Arapça kökenli olup, böbrekler tarafından salgılanan ve metabolizma atıklarını taşıyan bir vücut sıvısı dır. Asidik özelliğe sahip olan bu sıvı idrar torbasında birikerek cinsel organdan dışarı atılmaktadır. İçeriğinde vücuda gerekli olmayan atık maddeler bulunmaktadır. Böbreklerden salgılanan idrar, idrar boruları aracılığı ile idrar kesesinde toplanarak kendine özgü bir kokusu ve sarı rengi ile canlıda tuvalete çıkma isteği uyandırır.

Türkçemizde sidik olarak da telaffuzu sağlanmaktadır. Vücuda zararlı ve zehirli maddeler idrar yolu ile vücuttan atılır. İdrar yolları enfeksiyonu insanlarda sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Bununla birlikte idrar tahlilleri böbreğin sağlıklı işleyip işlemediği hakkında önemli bilgiler verirken, olası birçok rahatsızlığın vücuttaki intikalini de gözlemleyebilmek ve takibini yapabilmek açısından önemli bir yere sahiptir. Günlük idrar boşaltımı normal bir insan da ortalama 1,5 litre kadardır. İdrar, vücudun su elektrot dengesini asit baz örüntüsünü ayarlamaya yardımcı olup kontrol altında tutar.

İçeriğinde bir takım proteinler, keratin, potasyum, glikoz, klor, sodyum, ürik asit ve idrara kendine has kokusunu veren amonyak asit bulunur. Karın içindeki basıncı arttırmak üzere karın kaslarının kasılması ile kişide idrara çıkma isteği uyanır. İdrara çıkma durumu mesanedeki kaslar yardımı ile geciktirilebilmektedir. Tamamen beyin kontrolünde olan bu durum, herhangi bir kaza, yaşlılık ya da hastalık sonucunda sinirlerin gevşemesi ile kontrol dışı gelişebilmektedir.

Yorum Bırakın