İnsülin Ne demek?

İnsülin, pankreas tarafından salgılanan ve vücudumuzun şeker dengesini korumak adına önemli bir rol üstlenen hormona verilen addır. Düşmesi ve yükselmesi, insan bedeni için her zaman büyük sıkıntı yaratmıştır ve bu dengenin sağlanması için dikkat etmeniz gereken birtakım hususlar olduğunu da belirtmekte fayda var.

Kan şekerinde yer alan kanın hücre içerisine doğru bir şekilde iletilmesinde de pay sahibi olan insülin, kandaki şeker oranını düzenleyerek daha dengeli bir fiziksel yapı sunar. Vücudun şeker kullanımı her zaman önemlidir ve bu kullanımı düzenleyen insülin ile birlikte gün içerisinde ayakta kalmanız da en iyi şekilde sağlanıyor.

insulin-denetim-mekanizmasi

Hücreye Kan Aktarımı!

Gün içerisinde tükettiğiniz her gıda, enzimlerin de yardımı ile parçalanıyor ve hemen akabinde gürce içerisine doğru yola çıkıyor. Bu yolculukta insülin hormonu bir adım daha öne çıkıyor ve eşit dağılımı yapabilmek adına görev alıyor. Vücudumuzun ihtiyacı olan şekerin, doğru ve düzenli bir şekilde hücre içine giriş yapması gerekiyor ve her hücrenin buna ihtiyacı olduğunu da belirtmekte fayda var. İnsan vücudu, insüline bağımlıdır ve diyabet hastalarının en büyük ihtiyacı da budur.

İnsülin doğru ve düzenli bir şekilde sağlanamadığı takdirde vücutta belli başlı sorunlar meydana gelir ve bünye zayıf düşer. Üretimin doğru sağlanması için dikkat etmeniz gereken çok sayıda husus var ve sağlıklı beslenme detayı da bunların başında geliyor.

Denetim Mekanizması

Karbonhidrat metabolizması kontrolünü yapan hormon olarak da tanımı yapılan insülin, tansiyon ve bununla birlikte yağ depolama kontrolü konusunda da önemli bir göreve sahiptir. Tansiyon yükselmesi ve düşmesi gibi sorunlar da insülinin payı yüksektir ve zaten müdahale de bunun üzerine yapılır.

Yokluğu sıkıntı olduğu gibi fazlalılığı da büyük sıkıntılara neden olabilmektedir. Vücut kendi içerisinde bu dengeyi sağlıyor ancak az önce de belirttiğimiz gibi bazı bünyeler bu konuda sıkıntı yaşayabiliyor ve insülin dengesinin ayarlanamaması ile birlikte birtakım sorunlar meydana geliyor. Kontrol edilmesi çok zor değil ve kısa süreli bir tedavi ile yeniden daha sağlıklı bir birey haline gelebiliyorsunuz ancak ileri seviyelerde bir ömür boyu ilaç kullanmak zorunda da kalabilirsiniz.

5
Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek