Genel İslam Dini

İslamofobi Ne Demek?

İslamofobi den önce islam kelimesi, arapça kökenli olan İslam kelimesi, sözlükte itaat etmek, teslim olmak ve boyun eğmek anlamlarını taşımaktadır. Bunun yanı sıra Yüce Allah’ın emri ile insanlara gönderdiği dine de İslam denilmektedir. Tek Tanrılı bir din olan İslam dini, Allah’ın son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v) efendimiz aracılığı ile biz kullarına gönderdiği bir din olup, insanları kurtuluşa götüren sonsuz bir dindir.

İslamofobi islam korukusu anlamını taşımaktadır, Fransa da yaşanan paris katliamının ardından avrupa da ismofobi artmış ve ilk çıkış noktası 11 eylüldür.

İslam, etimolojide kök anlamı olarak barışı ifade etmektedir. İslam dininin mensuplarına kabul edenlerine ‘teslim olan’ anlamını taşıyan Müslüman denilmektedir. Tüm insanlığa hitap eden ve insanların ihtiyacı olan her şeye cevap veren İslam dini, kolaylıklar dinidir. Her Müslümanın bilmesi gereken İslam şartları bulunmaktadır. İslam’ın şartları 5 adettir. Bu şartlar Sünnilik ve Şiilik mezheplerini kapsamaktadır. İslam’ın şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz.

  • 1-Kelime-i şehadet getirmek: Allah’ın varlığına, Hz. Muhammed (s.a.v) efendimizin Allah’ın kulu ve elçisi olduğuna inanmaktır.
  • 2-Namaz kılmak: Allah’ın verdiği nimetlere şükretmek için bir günde kılınan beş vakit namazdır.
  • 3-Zekat vermek: Fakirlere farz olmayan, maddi durumu iyi olanlar tarafından yoksullara yapılan yardımlar ve sadakadır.
  • 4-Oruç tutmak: Nefs terbiyesi için uygulanan Hicri ayların dokuzuncusu olan Ramazan ayında tüm Müslümanların sabah namazından akşam namazına kadar sabır ve şükür ile nefislerini himaye altında tutabilmeleri, yiyip, içmeyip bir takım arzularını da terk etmeleri durumudur.
  • 5-Hacca gitmek: Müslümanların Kıblesi olan Kabe’nin tek bir elbiseye bürünülerek tavaf edilmesi ve toplanan tüm Müslümanların ibadet etmesidir.

 

1 Yorum

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek