Genel Türkçe Kelimeler

İstiklal Marşı Ne Demek?

İstiklal Marşı Milli mücadele yıllarında bağımsızlık adına yazılmış olan İstiklal marşı Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin milli marşıdır. Milli mücadele yıllarında düzenlenen bir yarışma ile kaleme alınmış ve bestelenmiştir.

Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılan bu eser 12 Mart 1921 tarihinde TBMM tarafından kabul edilmiş 1 Nisan 1921 yılında Ali Rıfat Bey tarafından bestelenerek ilk defa Kadıköy Apollon Tiyatrosu’nda çalınmıştır. Ancak gündeme gelen uzun tartışmalar sonunda beste yalnızca 1924 yılından 1930 yıllarına kadar bu hali ile kullanılmış 1930’da Osman Zeki Üngör’ün batı tarzındaki bestesi ile değiştirilerek günümüze dek bu şekilde çalınmıştır.

Tarih boyu ulusun milli marşı olarak kabul edilmiş olan bu eser, o dönemin vatansever milletvekilleri tarafından da Kurtuluş savaşını abideleştiren bir eser olarak nitelenmektedir. Milli mücadele ruhunu taşıyan İstiklal marşı temasında bir milletin bağımsızlığını ifade etmektedir ve de Türk milletinin maddi ve manevi tüm değerlerini içeriğinde taşıyan bir özelliğe sahiptir. Bu marş, Kurtuluş savaşı yıllarında milletin içinde bulunduğu yaşama azmi, vatan sevgisi ve bağımsızlık tutkusunu dile getirmektedir.

İstiklal marşındaki ana düşünce hürriyet tutkusudur. Vatan, millet ve bayrak sevgisini işlemektedir. Tür olarak epik ve Lirik şiir olan İstiklal marşında aruz ölçüsü kullanılmış olup, marş 9 dörtlük ve 1 beşlikten oluşmaktadır. Türk milletinin hürriyet uğruna neler yapabileceği ve bir milletin vatana olan sevgisinden dolayı duyduğu heyecan ve coşku ancak bu kadar güzel dile getirilebilirdi.

Yorum Bırakın