Arapça Kelimeler

Kafir Ne Demek ? Kafir Nedir ?

Kafir Ne Demek , Kafir Nedir ;

(İsim)  Allah’ın varlığını ve birliğini inkâr eden, Müslüman olmayanlara verilen isim. Acımasız, zulmeden, zalim kimse. Arapça kökenlidir.

Kafir kelimesi Allah’a küfür koşan yani onu kabul etmeyen ve ebedi cehennemle müjdelenen insanlar için kullanılır. Kelime Müslüman olmayanlar için de kullanılır. Çünkü İslam dinine göre Müslümanlık dışında hiçbir din Hak yani doğru değildir ve diğer dinlerden olanlar Allah’a küfür koşmaktadırlar.

Kelimenin doğru yazılımı ‘Kafir’ şeklinde olmalıdır. Fakat ‘kafir’ şeklinde yazılarak yanlış kullanımlar da yapıldığı görülür.

İnsanlara, canlılara veyahut kendisine zulmeden insanlar için de ‘kâfir’ ifadesinin kullanıldığı görülmektedir.

Ayrıca çok yanlış olmakla beraber kelimeyi bir hitap şeklinde kullananlar da vardır. Mesela, ‘bre kâfir!’ bir hitap şeklidir ve karşıdaki insanı yermek için veyahut kızgınlık anında söylenir. Fakat bu kullanım İslam dinine göre tamamen yanlıştır. İslam’a göre bir insana diliyle zikretmediği sürece ‘Kafir’ denilemez.

N. Araz kâfir kelimesini, “Kâfirin güçsüz noktaları, köprüleri, kaleleri öğreniliyordu.” Şeklindeki ifadesinde kullanmıştır.

1 Yorum

Yorum Bırakın

Copyright © 2016. Created by Ne Demek