Arapça Kelimeler Genel

Kanun Ne Demek?

Arapça kökenli olan kanun kelimesinin eş anlamlısı yasa sözcüğüdür. Kanun uyulması gereken kural, geçerliliği olan kaide anlamını taşımaktadır. Kanun sözcüğünün sözlük anlamı, devletin teşri, yasama kuvveti tarafından konulan ve herkesçe uyulması gereken her türlü nizami kural ve kaidelerdir. Kanun sözcüğü Türkçe’de nice kelime gibi özellikle günümüzde sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almakta ve de farklı sözcükler ile bileşik olarak kullanılabilmektedir.

Geçmiş tarihlerde birçok bilim insanının bulmuş olduğu ve de çıkardığı olgulara, fikirlere yönelik olarak da günümüze değin kullanılabilirliğini koruyan isim cümlelerinde yer alabilmektedir. Newton kanunu bu ifadeye en yakın örneklerden birisidir.

Kanun kelimesi bahsetmiş olduğumuz devletin koyduğu kurallar anlamının yanı sıra, ünlü düşünür Farabi’nin bulmuş olduğu düşünülen telli çalgı için de kullanılmaktadır. Kanun, yassı bir sandık üzerine gerilmiş tellerden meydana gelen dikdörtgen şeklinde telli bir çalgıdır.

Eski çağlarda hayvan bağırsağından yapılan kanunun telleri, günümüzde müzik aletleri için özel olarak üretilmiş naylon tellerden oluşmaktadır. Bununla birlikte, musiki sanatında önemli bir yere sahip olup, perdeli yapısı itibari ile piyanodaki ses sistemi ile de benzerlikler göstermektedir. Sahip olduğu mandal düzeneği ile diğer enstrümanlardan ayrılmaktadır. Türkiye de kanun sanatını layığı ile icra eden birçok usta sanatçılar bulunmaktadır. Aynı zamanda bu telli çalgının ülkemizde üretimi ile dış ticareti de yapılmaktadır.

Yorum Bırakın