İngilizce Kelimeler

Kiosk Ne Demek?

Kiosk ne demek?

İngilizce kökenli kiosk kelimesi Türkçede köşk, büfe, kulübe, telefon kulübesi gibi anlamlara karşılık gelir. Kiosk kelimesi anlamsal karşılıklarına baktığımızda anlıyoruz ki değişik biçim ve amaçlarda da olsa kapalı mekanları, yapıları ifade etmek için kullanılan bir sözcük imiş.

  • Kiosk kelimesi kendisine İngilizce hali ile en çok büfelerde yer bulur. Bu büfeler bildiğimiz anlamda büfelerden biraz daha süslüdür. Genellikle kalabalık caddelerin üzerinde, AVM’lerin içerisinde, metro istasyonlarının içerisinde kiosklara rastlayabilirsiniz. Çoğunun tabelasında kiosk yazar. Ağırlıklı olarak gazete, dergi, takı, çerez, sigara gibi ürünleri satarlar. Ulaşım kartı doldurmak, telefon kartı satmak, kontörlü telefon bulundurmak, faks çekmek gibi kimi hizmetlerde de bulunabilirler. İstanbul’da Taksim metrosunda, İstiklal boyunca kimi yerlerde kiosklara rastlamak mümkündür.
  • Kamusal alanlar da ki elektronik işlem gören araçlara, bankamatiklere, internet sağlayıcılarına, elektronik ulaşım kartı doldurma aletlerine de kiosk denir.

Yorum Bırakın