Bilim Coğrafya Genel

Kutup Ne Demek?

Günlük kullanımda genellikle mecaz anlamı ile karşımıza çıkan kutup kelimesi, bu anlamı ile birbirine karşıt olan şeyleri ifade etmek için kullanılırken gerçek anlamda ise yer yuvarlağının dönme ekseni üzerindeki iki noktadan her biri için kullanılan coğrafi bir terimdir.

Eş anlamlısı eksen olan bu kelime, birbirinden farklı mecaz anlamlar da içerebilmektedir. Bunun yanı sıra birçok alanda telaffuzu edilebilen genel bir terimdir.  Kutup kelimesinin coğrafi dil kullanımı, kuzey ve güney kutup noktaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda yüksek bir dereceyi ifade edebilmek için bu kelime kullanılabilmektedir.

Kutup devri ifadesi bu tanıma uygun olan bileşik sözcüklerden yalnızca birisidir. Bir diğer anlam şekli de bir mıknatısın iki ucundan her birini ifade etmek için kullanılmaktadır. Pozitif ve negatif kutuplar, buna örnek gösterilebilecek diğer bileşik sözcüklerdir. Birbiri ile geçinemeyen, anlaşamayan insanlar için farklılıklarını, uyum sağlayamadıklarını dile getirmek için zıt kutuplar ifadesi kullanılabilmektedir. Gök bilimi ve fizik alanlarında sıklıkla kullanılan bu kelime, bulunduğu bölgenin özelliklerini taşıyan ve yaşam şartları o bölgeye elverişli olan bazı ayılar için de kutup ayısı ismi ile karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda fizik dalında elektrik akımını oluşturan gerilim ayrılığının en yüksek dereceyi bulduğu iki noktadan her birinin ifade etmektedir. Bu kelimenin geçtiği bileşik sözcükler; kutup ayısı, güney kutbu, kuzey kutbu, zıt kutuplar, kutup yıldızı vs…

hardcore porno izle

Yorum Bırakın

Copyright © 2016. Created by Ne Demek