Banka Borsa Ekonomi Para Birimleri

Likit Ne Demek? Likit Nedir?

Likit Ne Demek? Likit Nedir?

Küçük çaplı yatırımcıların yanı sıra büyük ölçekli yatırımcıların da sıkça tercih ettiği yatırım tercihlerinden biri olma unvanını elinde bulunduran likit fonun çalışma prensibi son derece kolaydır. Her ne kadar yatırımcıya büyük vaatlerde bulunmasa da iyi bir kazanç sağlaması garanti edilebilir. Şimdi hep beraber, likit fon nedir ve likit fonun çalışma prensiplerini detaylı olarak irdeleyelim.

Likit fonda yatırımcının yatırdığı bedel, Sermaye Piyasa Kurulu tarafından izin verilen kuruluşlar tarafından değerlendirilmek üzere borç alınır. Bu kuruluşlar genellikle ülke çapında hizmet veren bankalar olup, aldıkları tutar düzeyinde borç hanesine yazılmaktadır.

Likit fon havuzunda biriken paralar, hazineye gecelik olarak borç verilir ve hazine aldığı bu paranın teminatı olarak gecelik bonotahvil vermektedir. Bu sayede aldığı paranın teminatını sağlayabildiği gibi hazinenin de geçici sürelik de olsa rahatlamasına olanak sağlar. Risksiz bir yatırım olması nedeni ile kazanç tutarı da bir hayli düşüktür.

Yorum Bırakın