Nato Ne Demek?

Nato ’nun açılımı “Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü”dür. (Nort Atlantic Treaty Organization) Nato askeri ittifak amaçlı kurulmuştur. Kuruluş tarihi ise 4 Nisan 1949’dur. Nato birliğinin 28 üyesi bulunmaktadır. Resmi dil olarak ingilizce ve fransızca kullanılır. Nato Askeri Komite başkanı Knud Bartels, genel sekreti ise Jens Stoltenberg dir. 4 Nisan 1949 yılında kurulduğunda 12 üyesi bulunan Nato, daha sonraki yıllarda arasına 16 üye daha almıştır. Amacı dış güçlerden gelecek ani saldırılara karşı savunma sağlamaktır. Nato nun merkezi iki yerde bulunmaktadır, Belçikanın Brüksel şehri ve Kuzey Amerika’da.

Nato üye ülkelerinden herhangi birinin, bir diğer örgüte üye ülke tarafından silahlı saldırıya uğraması sonucu ilk müdahale 2001 yılında 11 Eylül saldırısına yapılan müdahale olmuştur. Bu nato tarihinde bir ilktir.

Kurulduğunda yani 1949 yılında 12 ülke tarafından imzalanmıştır. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kurulan NATO ilk başta yalnızca siyasi bir oluşumdu ancak Kore Savaşı ile birlikte askeri bir oluşum halini almıştır. Günümüzde 28 üye ülke bulunduran bu örgüt hala genişleme çalışmalarına devam etmektedir. Günümüzde NATO‘nun kendine biçtiği görev ise özgürlüğün korunması ve üyelerinin politik ve askeri güvenliğinin sağlanması olarak kabul edilmektedir.

5
Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorum Bırakın

Copyright © 2016. Created by Ne Demek