Eğitim

Okul Ne Demek ?

Eğitim ve öğretim sisteminin örgün olarak sağlanmasında büyük rol oynayan okul, her bireyin eğitim yaşına geldiğinde gittiği yer olup, yaşanılan zaman içerisinde de dans, futbol, basketbol, voleybol, tenis gibi bir çok sportif aktivitenin birebir eğitiminin sağlanması için de düzenlenmiş, inşa edilmiş alanlar için kullanılan genel bir tabirdir.

Adı ve içeriği ne olursa olsun bu alan içerisinde verilen bir eğitim var ise bu eğitim sahası okul adı ile anılmaktadır. Peki okul sözcüğünü ne kadar iyi tanıyoruz? Okul kelimesinin kökeni nedir? Türkçe kökenli midir? Günümüze değin nasıl kullanılmış, nasıl gelmiş, herhangi bir değişikliğe uğramış mıdır? Yaş kaç olursa olsun her birey için eğitimin sağlandığı faydalı bilgilerin tatbiki ve de sözlü olarak aktarıldığı bunun yanı sıra eğitim için görevlendirilen tedariği sağlanan öğretmen kadroları ile iş olanağının da bulunduğu, hayatımızda önemli bir yere sahip olan okul, kelime kökenini Antik Yunan döneminden almaktadır. Okul kelimesinin anlamı bazı kaynaklarca ‘boş zaman’ olarak ifade edilirken, bazı kaynaklarca da ‘felsefe ve de ders yeri’ anlamını taşımaktadır. Bununla birlikte, üklemizdeki bir çok yörenin kendine özgü şivelerinden etkilenilerek okul kelimesinin oluşturulduğu düşünülse de bu tamamen bir rivayetten ibaret olup hiçbir doğruluk payı bulunmamaktadır.

Fransızcada ‘ecole‘ olarak telaffuz edilen okul kelimesi kullanılan birçok farklı dil ile Türkçedeki ifade yöntemine ilişkin benzerlikler gösterebilmektedir. Aynı zamanda geçmiş dönemlerde türklerin kullandığı en eski dillerden biri olan Arapça dilinde de ‘mektep’ sözcüğü ile tabir edilmektedir. Öyle ki, Latincede de okul kelimesi ‘otium’ diye ifade edilmiştir.

Okul nedir? Ne demektir? Kökteki fiili ‘oku’ olan okul sözcüğü sonuna -ll ekini alarak türetilmiş olup eğitim ve öğretim verilen kurum ve buna benzer faaliyetlerin gösterildiği tesisler olarak tanımlanmaktadır. Okul kelimesi, yalnızca örgün eğitim sisteminin verildiği kurumlarda kullanılmayıp alan eğitimi, meslek eğitimi, dil eğitimi, spor eğitimi, veren bir çok tesis ve kurum için de kullanılmakta olup, toplu eğitimin sağlandığı bilim, siyaset, kültür, sanat ve din eğitimi gibi akla gelebilecek birçok alanda derslerin verildiği eğitim müessesesidir.

Yorum Bırakın

Copyright © 2016. Created by Ne Demek