Tarım

Organik gübre ne demek?

Bitkilerin beslenmesi için doğada bulunan fosillerden, evsel mutfak atıklarından, hiç bir kimyasal karışım olmadan, hayvan atıkları ve diğer doğal karışımlar sonucu oluşan bitki besin maddesine  verilen addır..

Doğada ki doğal oluşumu:

Doğada bulunan ağaç yaprakları, ağaç dalları, hayvan dışkısı ve otların her yıl üst üste dökülerek çürümesiyle oluşan katmanların yıllar içerisinde fermente olarak doğal organik gübreye dönüşmesi ile meydana gelir.

Evsel ve çevresel atıklardan üretimi nasıl yapılır:

Mutfakta kullandığımız sebze, meyve, yumurta kabuğu, karton ambalajlar, çaydanlıktaki çay artıkları kapalı bir kap içerisine alınarak üzeri ince bir torak tabakasıyla kapatılarak nem içeri hapsedilir ve bu atıkların yanması sağlanır. Mutfaktan çıkan bu tür atıklar bir kabın içerine konup üzeri ince bir toprak tabaksıyla kaplanıp ertesi gün çıkanalar da onun üzerine ve tekrar torak olacak şekilde her gün tekrarlanarak yapılmak suretiyle ev yapımı organik gübre elde edilebilir…

Bağ bahçe atıklarından yapılması:

Bağ ve bahçelerdeki yabani otların, ağaç ve sebze budamaları ile oluşan ağaç dalları veya sebze dallarının domates vesaire. bir araya toplanıp bahçenizin müsait bir yerinde oluşturulacak uzunlamasına bir çukurun içine bu atıkları güzelce serilir ve üzeri de aynı bir yastık misali toprak ile örtülür eğer hava kuraksa arada bir hortumla su serpilerek nemlendirilerek içten yanmasına yardımcı olunur. Ve bu atıkların belirli bir zaman içinde yanması sonucu organik gübre elde edilebilir..

Yada bahçenizin müsait bir yerinde taştan yada tuğladan ikiye iki, ve bir iki metre derinliğinde bir yapı oluşturulur  ve alt kısmına yarım metre boşluk bırakılarak inşaat demirinden ızgara yapılarak, ızgaranın olduğu yere de bir kapak yapılarak, bahçenize  bir yanma odası inşa edilebilir.. Bunu yaparken bu odanın içine solucan, börtü böcek  ve fare gibi hayvanların girip çıkabileceği delikler bırakmaya dikkat edilmelidir.. Bu oda yapıldıktan sonra, yine bahçede oluşan ot yaprak ve dal gibi atıklar bu yanma odasına atılır ve arada su ve torak ta serpilerek fermente olması için ortam oluşturulur zaman içinde yanma ile oluşacak gübre süzülerek ızgaranın altına dökülür ve oradan kürekle alınarak bitkilerinize verebilirsiniz.

 

 

 

Yorum Bırakın

Copyright © 2016. Created by Ne Demek