Ötv Nedir?

Özel tüketim vergisi yani lüks tüketiminden alınan vergiler bütünüdür. Bir devlet çatısı altında yaşıyor ve sahip olduğunuz lüks ürünleri sorunsuz bir şekilde kullanıyorsanız eğer bunun vergisini vermek zorundasınız. Ne yazık ki ülkemizde bu vergilerin çok yüksek rakamlara tekabül ettiğini görüyoruz ve her geçen gün bu rakamlar artıyor.

Ürettiğimiz ürünleri bile çok daha pahalıya satın alıyor ve hele ki yurt dışından gelen ürünler için dudak uçuklatıcı rakamlar ödüyoruz. Harcama vergisi olarak da bilinen özel tüketim vergisi, kanun kapsamında uygulanmaktadır ve sahip olduğunuz her lüks ürün için devlet sizden vergi almaktadır.

Bu verginin bizim ülkemizde çok daha yüksek olması ekonominin içler acısı halde olduğunu da ortaya koyan en önemli detaylardan bir tanesidir.

Hangi Ürünleri Kapsıyor?

Özel tüketim vergisi elbette her ürün için alınmıyor ve kapsadığı ürünler söz konusudur.  Dilerseniz bu ürünlere detaylı bir şekilde maddeler halinde göz atalım ve sizleri de bilgi sahibi yapalım…

  • Mücevher, lüks araçlar ve kürk gibi ürün grupları
  • Alkollü içecekler ve tütün mamulleri. Bunun yanı sıra sağlığınıza zarar veren çok sayıda ürün için de bu vergi modeli karşınıza çıkıyor.
  • Benzin ve kömürün yanı sıra kimyasal maddeler de bu vergiye dahil edilmiştir.
  • Genel hatları ile lüks olarak tabir edebileceğimiz ürünlerin kapsadığı bir vergi modeli demek daha doğru bir tanımlama olacaktır çünkü tek tek ürünleri bu yazıda paylaşmak pek mümkün görünmüyor…

Ötv Her Geçen Gün Artıyor

Vergi, aldığınız hizmetin karşılığı olarak cebinizden çıkan paradır. Vergi vermek bir vatandaşlık görevidir ancak ülkemizde vergi kaçakçılığının çok sayıda insan tarafından yapıldığını da biliyoruz.

Ne yazık ki bunun önüne geçmek için bir çaba gösterilmiyor ve haliyle sıradan vatandaşlardan yani bizlerden çok daha fazlası talep ediliyor.

Ötv her geçen gün yükseliyor çünkü kötüye giden bir ekonomiye sahibiz ve devlet, borçlarını bir şekilde kapatmak ve ekonomik dengeyi sağlamak adına yine vatandaşa başvuruyor ve lüks vergisi adı altında ötv ile birlikte karşımıza çıkıyor.

4.8

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek