Genel Türkçe Kelimeler

Oyun Ne Demek?

Belli kurallar çerçevesinde eğlenceli vakit geçirmeyi sağlayan her türlü faaliyet oyun adı ile anılmaktadır. Aynı zamanda sahne sanatlarında da sıklıkla kullanılan bir kelimedir. Sahne sanatlarında temsil, piyes olarak da bilinen bu sözcük, tiyatro ya da sinema sanatçılarının rollerini yorumlama biçimi olarak da bilinmektedir.

Bir takım kumar oyunlarının tümü de oyun olarak adlandırılmaktadır. Bununla birlikte, mantık gerektiren ya da fiziksel aktivitelerin tümünü içeren totalde yarışma niteliği taşıyıp etaplardan meydana gelen her türlü eğlendirici ve öğretici faaliyetler bütünüdür. Temelinde bu özellikleri taşıyan birden çok oyun örneği gösterebilmek mümkündür. Halk oyunları, tiyatro, sinema, dama, satranç tenis gibi masa oyunları, sportif faaliyetler, zeka oyunları gibi. Aynı zamanda bu kelime, herhangi bir aktivite de yapılan hile ya da karşı takımı yenmek için yapılan dolambaçlı, kafa karıştırıcı eylemleri ifade etmek için de kullanılabilmektedir.

Çocukların gelişim sürecinde oyun çok önemlidir. Öyle ki çocuklar doğuştan gelen bir içgüdü ile hareket ederek sürekli oyun oynama isteği duyarlar. Çocuklarda oyun aslında onların gelecekte nasıl bir yaşam süreceklerinin hangi karakteristik özellikleri taşıyacaklarının sinyalini vermektedir. Çocuklar için sahip olunan tüm duyguları oyun ile ifade etmek gerçeklik payı yüksek olan bir davranış biçimidir. Oyun eşliğinde çocuklara bir takım şeyler öğretmek daha kolay ve etkili bir yöntemdir.

Yorum Bırakın