Fransızca İsimler

Paralel Ne Demek?

Paralel Ne Demektir?

(İsim) Koşut, eğilimleri aynı olan, aynı düzlemde yer alıp kesişmeyen, ekvatora uzanan enlemlerden her biri, aynı zaman diliminde gerçekleşen olaylar. Fransızca kökenlidir.

Paralel kelimesi aynı düzlemde bulunan fakat kesişmeyen doğrular ve aynı zaman diliminde gerçekleşen olaylar için kullanılır. Fakat bu tanımlar birçok alanda kendine yer bulmuştur.

Coğrafyada paralel, ekvatora uzanan enlemlerden her birine verilen addır.

Matematikte aynı düzlemde yer alıp kesişmeyen doğrular için kullanılır.

Günlük hayatta yahut bir konuşmada ise aynı zamanda birbirini takip eden olaylar için kullanılır.

Halide Edip Adıvar, “Bu, Çal Dağı’nın koyu mor sırtlarına paralel uzun ve yüce bir dağ” ifadesi ile bahsi geçen dağın Çal Dağı’nın koyu mor sırtlarını takip eden biz düzlemde olduğunu belirtmek istemiştir.

Fransızca kökenli paralel kelimesi Türkçede aynı düzlem üzerinde ikişer ikişer bulunan ve kesişmeyen koşut anlamına karşılık gelir. Aynı zamanda gerçekleşen veya aynı özellikleri gösteren iki şeye de birbiriyle paralel denir. Bir coğrafya terimi olarak paralel ekvatora paralel çemberlerin her birine verilen addır. Bu çemberler gerçekte olmayan daha çok coğrafi konumları belirlemek maksadıyla kullanılan hayali kesitlerdir. Ekvator çizgisinin kendisi de bir paraleldir ve 0 (sıfır) olarak kabul edilir. 90 kuzey, 90 güney olmak üzere 180 tane paralel vardır. Her paralel derecesi 1 derecelik açı farkı ile çizilmiştir. Yani iki paralel arasında ki mesafe her yerde aynıdır.

  • Dünya paralel dışında meridyen denilen ve başlangıcı Greenwich kabul edilen yine hayali çizgiler ile de bölünür.

Yorum Bırakın