İngilizce Kelimeler Teknoloji

Phone Ne Demek ?

Phone, İngilizce bir kelime olup, ses anlamı taşımaktadır. Telefon olarak bilinen iletişim aracının ingilizce karşılığı olarak kullanılan bir kelimedir.

Telefon, iki uzak noktada bulunan insanların birbirleri ile konuşması için icat edilmiş elektrikli bir alettir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan telefon cihazı Charles Sumner Tainter ve Alexander Graham Bell tarafından icat edilmiştir.
Telefon Sözcüğünün Kökeni

Telefon kelimesi Yunanca bir kelime olan Telos ” Uzak ” ve Phone ” Ses ” sözcüklerinin birleşiminden oluşmuştur. Dilimize Fransızca ” telephone ” kelimesinden geçmiştir. Türk bir dilbilimci tarafından dilimize ” uzaklaşarak konuşur ” sözcüğü türetilmiştir. Türetilen bu sözcük halk tarafından kabul edilmediği için telefon sözcüğü kullanılmıştır.

Telefonun Çalışma Mantığı


Telefon ağızdan çıkan ses dalgalarını elektrik sinyaline çevirmektedir. Bu ses dalgaları karşı tarafta bulunan kişiye aktarılır bu şekilde iletişim sağlanmış olur. Günümüzde uydu teknolojisi de kullanılarak dünyanın her noktasında bulunan kişilerle iletişime geçebilmemiz artık çok kolay.

Yorum Bırakın