1 Bitkiler

Propolis Ne demek?

Propolis Ne demek

Propolis temel olarak, işçi bal arısı olarak bilinen bal arılarının, ağaçların ve çalıların yapraklarında, tomurcuklarında ve oyuklarında yer alan ve zamanla büyüyüp kendini yenileyen bölümlerinde bulunan reçinemsi maddeye verilen isimdir. Bal arılarının, kovanda bal mumuyla birlikte karıştırarak kullandığı bir madde olarak da bilinmektedir. Bu madde, antibakteriyel özelliklere sahip olup, koloniyi birçok hastalıktan korumaktadır.

Ticaret amacıyla arıcılar tarafından da temin edilen propolis, tahta kovan bölmeleri ve toplama tuzakların kurulması sonucunda toplanmakta ve ticareti yapılmaktadır. Ham ürün ve doğal, sağlıklı maddelerin toplanmasının yanı sıra, bal mumu gibi yan maddelerden arındırılmasıyla da ikinci bir işleme tabii tutulmaktadır. Propolis, 2 değişik şekilde kovanı korumasıyla bilinmektedir; ilk olarak kovanın daha güçlü olmasını sağlayıp, ikinci olarak ise, kovana bulaşacak salgın ve bulaşıcı birçok hastalığın önüne geçerek, zarar görmesini üst düzey bir biçimde engellemektedir. Bu özelliklerine ek olarak sağladığı diğer özellikleriyle de, insanlar tarafından bilinen veya bilinmeyen yöntemlerle uzun yıllardır korunmaktadır.

Propolis

insanlar tarafından neredeyse binlerce yıldır kullanılmakta ve fayda sağlanmaktadır. Ancak günümüzde yeni yeni artan bir popülerliğe sahiptir. Arılar bu maddeyi milyonlarca yıldır kullanıyorken, insanlar ise, binlerce yıldır kullanmaktadır. Oldukça faydalı olmasına ve ciddi manada büyük ölçüde çareler üretilmesine rağmen, tam anlamıyla propolis’ten insanlar gerçek verimi alamamakta ve bilmemektedir. Bu madde, özellikle tıp alanında ciddi manada kullanılmaktadır. Eski yunan yazılarına baktığımız zaman bu maddeyi, yaralara, iltihaplara ve çürüklere çare olarak kullanırken, Romalılar ise, yaranın üzerine lapa gibi yaptıkları maddenin yapımında kullanıldığı bilinmektedir.

İbranice yazılarda da adından tzori olarak bahsedilen propolis, kullanıldığı zaman ciddi manada etki sağlayıp, kaliteli bir tıp malzemesi olan bir maddedir. Avrupa’da ise, 12. Yüzyıl civarında kullanımını diş sağlığı çerçevesinde korudukları bilinmektedir. Yapılan araştırmalar neticesinde, şuana kadar içerisinde 180’e yakın farklı bileşik saptanmış. Ayrıca içerisinde B vitaminin en fazla bulunduğu ürünler olarak da bilinmesiyle ünlü olup, ciddi manada kullanımda fayda bilinmektedir.

Ayrıca bu madde içerisinde yer alan kimyasal maddelerin çeşitliliği de, arıların ziyaret ettiği ve topladığı bitkilerin çeşitliliğiyle doğru orantılı olarak artış göstermektedir.

Diş hekimleri, romatizma rahatsızlığı ilaçları, gibi birçok tıp alanında da etki gösteren madde, ciddi manada bir yarar ve sağlık açısından mükemmel bir antibiyotik olarak karşımıza çıkıyor. Kokainden 4 kat daha sağlam bir anestezi ürünü olarak bilinmesiyle de, diş hekimleri tarafından geçtiğimiz yıllarda uzunca bir süre kullanılarak tanınmıştı. Ancak temin etmek ve yüklü miktarda sağlamak oldukça zor bir hal aldığı için, her zaman erişmek oldukça güç bir durumdur. Bu nedenle, olabildiğince özen gösterilerek kullanılması gerektiği gibi, her türlü işlemde de en son çare olarak kullanımı uygun görülmektedir. Propolis, ciddi manada faydalı bir madde olup, sağlık açısından büyük yararlar sağlamaktadır.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek