Rahim Ne demek?

Rahimin tanımı iki farklı şekilde yapılabilir ve dilerseniz ilk olarak İslami terim bazında kelime anlamına göz atalım ve daha sonra da bilimsel karşılığına göz atalım…

İslami Terim Olarak Rahim:

Ahirette Müslümanlara merhamet eden anlamına kullanılan ve Allah’ın 99 isminden bir tanesi olarak tanımı yapılmaktadır. Kutsal Kitabımız Kuran-ı Kerim’de de 115 kez geçen Rahim, erkek ismi olarak da kullanılıyor. Allah yalnızca Müslümanlara merhamet eder ve onları mükafatlandırır çünkü o rahman ve rahimdir. İslami terim olarak kelime anlamı bu şekilde karşımıza çıkıyor ve bunun yanında farklı bir kullanım biçimi de söz konusudur. Dilerseniz bilimsel terim olarak da anlamına kısa da olsa göz atmış olalım…

Bilimsel Terim Olarak Rahim:

Dölyatağı ve döllenmeyi sağlayan kadın cinsel organı olarak tanımını yapabileceğimiz rahim, argoda farklı şekillerde de kullanılmaktadır. Yumurtalık ve döl yatağı borusundan oluşan rahim, spermlerin izlediği uzun bir yoldur ve çocuk oluşumu da bu bölgede meydana gelmektedir. Bu bölgede meydana gelen birtakım olaylar vardır ve her sağlıklı kadının yaşadığı adet dönemi de rahim bölgesinde meydana gelmektedir.

dolyatagi-ve-dollenmeyi-saglayan-kadin-cinsel-organi

Her adet döneminde olgunlaşan bir yumurta dışarıya bırakılır ve kadın bu sayede daha sağlıklı bir fizyolojiye sahip hale gelir. Hamile kadınlarda adet görülmez ancak bazı durumlarda bu istisnadır ve adet düzenli bir şekilde devam eder.

Sağlıklı bir kadının düzenli olarak rahim kontrolü yaptırmasında fayda vardır. Bu bölgenin çok hassas olduğunu da belirtmek gerekiyor ve bu hassasiyet cinsel ilişkilerde de sıkıntı yaratabiliyor. Ne yazık ki kadınlarımız bu konuda bilinçsiz bir şekilde hareket ediyor ve düzenli kontrolleri aksatıyorlar.

Rahim bölgesinde meydana gelecek olan en küçük hastalık, cinsel ilişkilerinizde partnerlerinizi de etkileyecektir. Olumsuz sonuçlar ile karşılaşmamak adına sizler de doktorunuza görünebilir ve bunu daha düzenli hale getirebilirsiniz. Özellikle Rahim ağzı kanseri gibi sıkıntılı hastalıklar,  teşhisin gecikmesi ve önlemlerin alınamaması nedeniyle gerçekleşiyor.

Daha bilinçli hareket ettiğiniz takdirde kesinlikle daha sağlıklı bir rahme sahip olacak ve görsel olarak da kendinize olan özgüveniniz artacaktır.

 

4.7

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek