Genel

Rakı Ne Demek ?

Rakı, nedir, ne demektir;

Sözlük anlamı olarak rakı,  damıtılmış anlamına gelmekte ve Arapça kökenli bir kelimedir. Üzümlerin pastörize edilmesinden sonra üzerine etil alkol mayası eklenerek ve bir süre bu şekilde fermante edilerek alkollü bir sıvı oluşmaktadır, bu oluşturulan alkollü sıvı distilasyon  ünitesinde damlatılarak suma haline  getirilmektedir.

Rakı şişelenmeden ve piyasaya sürülmeden önce bir yaklaşık 30, 40 gün süreyle dinlenmeye bırakılmaktadır. Rakı genellikle Akdeniz ve çevre ülkelerde yoğun olarak tüketilmektedir. Makedonya, yunanistan ve Bulgaristan bu ülkelere örnek verilebilir. Rakı eskiden Osmanlı devletinde üretilmeye başlanmış ve aynı zaman dilimi içerisinde anadoluda da yaygın olarak tüketilen bir içki haline gelmiştir.

1926 yılında tekel fabrikasının kurulması ile Türkiye’de  Rakı üretimine başlamıştır. Eski zamanlarda  müslüman olmayanların çalıştırdığı taverna meyhane ve  eğlence mekanlarında en çok içilen içkilerden biridir. Ondokuzuncu yüzyılda İstanbul’da içildiğine dair bazı kayıtlar mevcuttur, Yeni rakı başta olmak üzere esen rakı, kulüp Rakısı, Üzümkızı Rakısı, Erdek Rakısı, Bilecik Rakısı gibi tarihte bir çok isimde farklı farklı çeşitleri üretilmiş ve satılmıştır.

Rakı damıtma yolu ile elde edilen ve genellikle anason ile harmanlandıktan sonra aromalı bir şekilde 30 gün bekletildikten sonra satışa sunulan alkollü bir içki türüdür.

Yorum Bırakın