Sendrom Nedir?

Bir hastalığın belirtisi, teşhisi konulabilen bir ruhsal bozukluk ve bulgu anlamına gelmektedir.

Farklı türleri görülebilir ve insanlarda olduğu gibi hayvanlarda birtakım sendromlara sahip olabilir. Her canlının yaşayabileceği türsen rahatsızlıkların tümü olarak da genel bir tanım yapılması söz konusudur. Sendrom denilince akla ilk gelen ve yeni dünyada çok fazla kullanılan Pazartesi sendromu örneği karşımıza çıkıyor.

Bu örnek üzerinden bir açıklama yapmak ve konuyu genişletmek çok daha kolay olacaktır diye düşünüyoruz.

Pazartesi Sendromu

Haftanın diğer günlerinden çok daha farklı bir gün ve genellikle kimselerin sevmediği gün olarak da bilinir. Hafta sonundan çıkmış ve rahatlamış insan bünyesinin bir anda iş hayatına yeniden dönmesi insanlarda pazartesi sendromunu oluşturmuş durumda.

Yeniden iş başı yapmak ve rahat bir günü geride bırakmak herkes için sıkıntılı bir durum ve sosyal medyada da bununla ilgili çok sayıda paylaşımı görebiliyoruz. Büyütülecek bir olay olmamasına rağmen bir sendrom olarak nitelendiriliyor ve aslında kelime anlamını da bu anlamda daraltıyor.

Kişisel Bozukluk ve Depresyon

Kişinin sahip olduğu sendrom bir süre sonra daha depresif bir kişiliğe bürünmesine neden olabiliyor. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi teşhisi yapılabilen hastalıklar bütünüdür ve bu aşamada erken müdahale yapıldığı takdirde kişinin yeniden sağlığına kavuşması da çok uzun sürmeyecektir.

Elbette tümü için geçerli değildir ve bazı sendromların kişiye ömür boyu yük olacağını da belirtmek gerekiyor. Bilinen çok büyük hastalıklar var ve henüz tedavisi bulunamamış olan bu hastalıkların bazıları da sendrom olarak tanımlanıyor.

Sendromdan Kurtulmak

Yaşadığınız şey sıranda bir hastalık ise ve tedavisi mümkün ise sizler de hızlı davranabilir ve bir uzmandan yardım alabilirsiniz, aksi takdirde hayat boyu peşinizi bırakmayacak bir hastalık omuzlarınıza yük olarak binecektir.

Kurtulmak için kesinlikle bir uzman kontrolü tavsiye ediliyor ve ilaç ya da psikolojik tedavi ile birlikte bulunduğunuz durumdan kurtulmanız da daha kolay hale geliyor. Sahip olduğunuz rahatsızlık ile yaşamak yerine bir an önce tedavi olup daha sağlıklı bir insan olarak hayatınıza devam etmeniz daha doğru olacaktır.

Yorum Bırakın

Copyright © 2016. Created by Ne Demek