Genel

Siyez Ne Demek?

Siyez Ne Demek

Buğdayın en eski çeşitleri siyez, kavılca, gernik ya da einkorn; “nesilden nesile geçen değer” anlamında heirloom çeşitler adıyla da bilinirler.

Aslında bunlar, tarihe tanıklık etmiş, bütün iklim yolculuklarını geçirip doğal ve insan elinin müdahil olduğu bütün seçilimlerden de geçerek bugünlere gelen, tüm dünyada ve Türkiye’de yaygın üretimi yapılan buğday çeşitlerinin atalarıdır.

Özellikle siyez buğdayı; sıkı kavuz yapısıyla hastalık ve zararlılara karşı dayanıklı, kurak ya da besin maddelerince elverişsiz alanlarda yetişebilen, rekabet gücü oldukça kuvvetli özel bir tür. Geçtiğimiz üç dört yılda popülerlik kazanmasının sebebi olarak işlenmesindeki zorlukların yeni aşılmaya başlanmış olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte, içindeki glüten miktarının oldukça düşük olması, içinde bolca A vitamini bulunması ve demir bakımından zengin olması da tercih edilmesi için uygun bir alan yaratıyor. Dolayısıyla hem arz hem talep artıyormuş gibi görünüyor fakat denklem o kadar basit değil.

Popüler bir buğday olmak: Aslında asırlardır yetişmesine rağmen son yıllarda bazı yabani buğday türlerinin popülerlik kazandığını görüyoruz. Özellikle de doğduğu topraklar olduğu tahmin edilen Kastamonu’da üretimi uzun yıllardır devam eden siyez, bugünlerde üretiminin kolaylaşması ve pazarlama sayesinde oldukça popüler bir ürün hâline geldi. Ancak bu popülerlik beraberinde pazarda dengesizliği de getirdi. 2019 yılında Kastamonu civarındaki şehirlerde de üretiminin artması ama ürünün pazarda yer bulamaması sebebiyle siyez buğdayı, tarladı kaldı ya da satılamadı. Bu durum da tabii yine çiftçiyi etkiledi.

Sonuçları: Bu tip ürünlerin bir anda popülerleşmesi hâlinde çiftçinin hızlıca bir ürüne yönelmesi durumunu engellemek için planlı tarım teşvikleri ve bölgesel ürün dağılımının iklim koşulları gözetilerek yapılması oldukça önemli. Bu yüzden bu popülerliğin altında yatan nedir, bunun buğdayın ve çiftçinin geleceğine etkisi ne gibi soruları da buğdayın geleceğini düşünürken mutlaka sormamız gereken sorular.

Sending
User Review
0 (0 votes)

Yorum Bırakın

Copyright © 2016. Created by Ne Demek