Genel Matematik

Toplama Ne Demek?

Günlük dil kullanımında oldukça fazla kullanılan toplama kelimesi, matematikte dört işlemden birini ifade eden bir sözcük olmaktan ziyade bir şeyi düzgün hale getirmek, dağınık olana düzen vermek anlamını da taşıyabilmektedir. Aynı zamanda herhangi bir olay yerinde mevcut delil, ipucu ve bulguları bir araya getirme işlemini de ifade etmektedir.

Birbirinden ayrı olan etrafa dağılmış olan parçaları bir merkezde bütün haline getirirken toplama eylemi gerçekleştirilmektedir. Bu eylem sözcüğü birkaç nesnenin bir araya getirilmesinde kullanılabileceği gibi, herhangi bir duygu ya da düşünceyi soyut olarak ifade etmek için, o duygu ya da düşünceye odaklanmak için de kullanılabilmektedir. Günlük yaşamda rutin olarak gerçekleşen bir takım olgu ve aktif eylem cümlelerinde de toplama ibaresi kullanılır.

Toplama sözcüğü aynı zamanda bazlamaya benzeyen bir çeşit tandır ekmeğinin de diğer adıdır. Tüm bunlarla birlikte, matematik alanında dört işlemden birini ifade eden toplama, sayısal terimleri bir işlem içerisinde toplayan aritmetik bir hesap yöntemidir. Temelde alt alta yazılarak sayılar arası gerçekleştirilen bu işlem yan yana da yazılabilmektedir. Birkaç rakam ve sayının bir araya gelerek bütünleşip bir sonuç oluşturması durumu toplama işlemini tanımlamaktadır. Nicel değerlerin bir arada ifade edilmesi yöntemi olan toplama işlemi, matematiğin temel kavramlarından yalnızca birisidir. Rakam ve sayıların peşi sıra birbiri ile bütünleşerek artması ya da çoğalması ile gerçekleşir. Artı ( + ) işareti ile gösterilir. Toplam belirtilerken de eşittir ( = ) işaretini alır. Örneğin; 3 + 4 = 7 gibi.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek