Genel Türkçe Kelimeler

Video Ne Demek?

Görüntü ve ses sinyallerini bir banda kaydedebilen, bu kaydedilmiş görüntü ve ses sinyallerini ekrana yansıtmayı sağlayan bir araçtır. Televizyon programları, stüdyo kayıtları video ile kayda alınarak yayın akışı sağlanmaktadır.

Bu video kayıtları siyah beyaz ya da renkli olabilmektedir. Birkaç yıl öncesine kadar siyah beyaz iken, teknolojinin gelişmesi ile renkli video kayıtlarına geçilmiştir. Video bandının bir tarafında çok ince taneli demir oksit tozları bulunmaktadır. Bu bant bir makaradan diğerine sarılırken bir bobinin altından geçerek video sinyali manyetik saha bandına doğru yayılır. Video bandının bir yüzeyinde bulunan demir oksit tozlar manyetik sahanın titreşimlerine göre yer değiştirerek görüntü ve ses kaydını oluşturur. Son zamanların en çok tercih edilen video çeşidi sahip olduğu özelliklerinden dolayı dijital videolardır.

Birden fazla özelliğe sahip olmasının yanı sıra görüntü kalitesi olarak da oldukça iyi bir işlemciye sahiptir. Dijital videolar birkaç programı aynı anda kaydedebilme özelliğine sahiplerdir. Aynı zamanda görüntü, resim ve ses kalitesi olarak da oldukça üstün olup, uzun süre muhafaza edilebilmekte ve de ses ile görüntü kalitesi bozulmadan yedeklenebilmektedirler. Hayatımızın önemli bir sosyal aktivitesini teşkil eden televizyonun, uzun çalışmalar sonucu mucidi olduğu gibi ilk video kaydedicinin de mucidi olan John Logie Baird, patentini aldığı bu aygıtı ilk olarak 1982 yıllarında Avrupa’da piyasa ile buluşturmuştur.

Yorum Bırakın