Bilgisayar Sistem Teknoloji

VPN Ne Demek? VPN Nedir?

Vpn ne demek? Vpn nedir?

Genel tabir ile yasaklı sitelere giriş olarak bilinen VPN in açılımı Virtual Private Network anlamına gelmektedir. Mantık olarak bilgisayar çıkış ip adresiniz, genellikle yurt dışı bir bilgisayar üzerinden internete çıkış yaparak o bilgisayarın ip adresi üzerinden ineternet erişimi sağlaması işlemidir. VPN ile çıkış yaptığınız ülkenin internet şartları içerisinde gezinti sağlayabilirsiniz.

Genel tabir ile internet üzerinde başka bir ağ dan internete bağlanma çeşididir. VPN in avantajları olduğu gibi dezavantajları vardır. Aynı bilgisayar üzerinden bir çok makine çıkış yaptığı için VPN ağları genellikle normal bilgisayarınızın internet hızına göre yavaştır. Bunun yanı sıra bağlandığınız bilgisayar üzerinden tüm internet trrafik akışı ve girdiğiniz siteler takip edilebilir. Avantajlarına gelirsek; evdeki bilgisayar ile VPN makine arasındaki bağlantınız şifreli olduğu için, hükümet tarafından bağlantı şifreli olarak gözükür ve görüntülenemez. VPN bilgisayar harici verilerinize ulaşım imkanı bulunmamaktadır.

Twitter‘ ın engellenmesi ile kullanımında ciddi artış olan bu sistem DNS mantığından farklı çalışmakta ve üzerinden erişilen sitelerde hiç bir engelleme yapılamamaktadır.

Güncel olarak Chrome tarayıcınız üzerinden ZenGuard adlı uygulamayı kullanarak, Almanya, İngiltere, Çin, ABD ve benzeri ülkelerden VPN hizmetini ücretsiz alabilir, kolaylıkla tüm sitelere ulaşabilirsiniz. Farklı bir şekilde opera tarayıcı da bu kullanıma bir alternatif teşkil etmektedir.

Yine de VPN’ in yavaş olduğunu düşünen Twitter mağduru kullanıcılara 23.90.4.6 DNS adresini kullanmalarını önerebiliriz. VPN siz özgür bir internet dileğimizle.

Yazan: Bora ARAT

 

Yorum Bırakın