İnternet

Doodle Nedir? Doodle Ne Demek?

Doodle Tasarımı Nedir, Doodle Ne Demek;

Google’ın bildiğiniz üzere her ülke için web sitesi ayrıdır. Örnek olarak Türkiye’de google.com.tr kullanılıyor ama ABD’de google.com Rusya’da ise google.ru vb. Google her ülkenin önemli günleri için o ülkenin web sitesinde bulunan standart Google logosunu değiştirmektedir. İşte logo üzerinde yapılan bu değişlik işlemine Doodle denmektedir.

Google, Doodle ile bu şekilde tüm dünyada tatil günlerini, yıl dönümlerini ziyaretçileri ile beraber kutlar. Ünlü sanatçıları, bilim adamlarını, ünlü tarihçileri, edebiyatçıları unutmaz ölüm yıl dönümlerini hatırlar onları anar. Popüler arama motoru Google Doodle ile Türkiye’de Barış Manço‘nun ölüm yıl dönümünden tutun, 29 Ekim Cumhuriyet bayramına kadar tüm özel günleri ziyaretçileri ile beraber kutlar. 24 Kasım‘da tüm öğretmenlerin Öğretmenler günününü hatırlar.

Doodle’ı kimler tasarlıyor hiç merak ettiniz mi? Doodle logolarını Google’ın bünyesinde bulunan mühendislerden oluşan bir ekip çizmektedir. Google bu mühendislere Doodle tasarımcıları demektedir. Tüm Doodle tasarımlarını www.google.com/doodles  adresinden görebilirsiniz.

Yorum Bırakın