Apne

Apne kelime anlamı olarak soluk durması ile tanımlanmaktadır. Bir tür uyku sorunu olarak bilinen Uyku apnesi oldukça tehlikeli ve önlem alınması gereken bir rahatsızlıktır. Özellikle uyku sırasında ansızın soluk alma durur ve sonrasında tekrar devam ederek uykunun kalitesi düşer ve hayatı tehlikeye devreye girer.

Ortalama olarak uyku kalitesinde yüzde 20 oranında bir düşüş varsa uyku apnaesi rahatsızlığı konulabilir.

Uyku apnesi rahatsızlığı yaşayan kişilerde yaşanan durumlar

Uyku apnesi rahatsızlığı olan kişilerde en belirgin özeliklerde biri gece uyumasına rağmen, sabah sanki hiç uyumamış gibi yorgun ve uykulu kalkmaktır. Uyku kalitesi düştüğü için kişi yeterince dinlenemez ve uykusunu alamaz

  • Sinirlilik ve asabiyet
  • Konsantrasyon bozukluğu
  • Sabahları oluşan baş ağrıları
  • Cinsel isteksizlik
  • Aşırı terleme
  • Kalp atım düzensizlikleri

Uyku apnesi kimlerde görünür?

Uyku apnesi ağırlıklı olarak erkeklerde görülmektedir. Çocuklarda bu oran oldukça düşüktür. Uyku apnesi genellikle ileri yaş grubunda görülmekle beraber gençlerde ortaya çıkabilir

Aşırı kilo kişinin uyku apnesi yaşamasına neden olabilir

Sakinleştirici ilaçlar kullananlarda

Uyku apnesinin belirtileri

Uyku apnesinin belirlenmesi yalnız yaşayanlar için çok zordur. Kişi uyku halinde soluk durması yaşıyor olsa da bunu fark etmez. Ancak yanında olan birinin bunu fark etmesi ile kendini ele verecektir. Bu işiler horlar ve aniden ses kesilerek bir süre sonra çok daha gürültülü bir şekilde nefes verip horlamaya devam eder.

Uyku Apnesi teşhisi

Uyku apnesi teşhisinin tam olarak konulabilmesi için uyku laboratuvar bir gece hatta bazen 2 gece yatmak gerekir. Kişiye birçok kablo bağlanarak uyuması söylenir. Tüm gece cihazlar çalışır ve raporlama tutularak kişinin uyku kalitesine bakılır. Yüzde 20 oranında bir kalitesizlik var ise uyku apnesi teşhisi konulur ve daha sonra kişi bir gece daha hastanede yatarak cihazlar ile testi yapılır.

Uyku apnesi tedavisi

Uyku apnesi tedavisi ilaçlar ile yapılabilecek bir rahatsızlık değil maalesef. Elbette kilo vermek, hayatı düzene sokmak azaltıyor olsa da bu sorunu genel olarak yoğun yaşayan kişiler maske kullanımı ile solunumlarını düzene sokmakta ve uykularını daha kaliteli uyumaktadırlar.

4.9
Sending
User Review
5 (1 vote)

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek