Genel Türkçe Kelimeler

Ekmek Ne Demek?

Kök fiili ek olan bu kelime, bir ekini, mahsulü tarlaya, toprağa ekim işlemini ifade etmek için kullanılan mastar eki almış bir eylem sözcüğüdür. Ekmek kelimesi Türkçe’deki kullanımında geniş bir yere sahip olup anlam bakımından birçok durumu ifade edebilmek için kullanılabilmektedir.

Mastar eki alarak cümlede fiil görevi gören bu kelime İsim kelimesi olarak da kullanılabilmektedir. Ekmek denince akla gelen ilk anlam, günlük gıda tüketimimizin önemli bir parçası olup sofralarda etkin bir rol oynayan bazı yörelerce somun olarak da tabir edilip çeşitli tahıl unlarından mayalama ve pişirme işlemlerinden geçerek hazırlanan yiyecektir. Bu yönü ile bazı kaynaklarca kelimenin aslının ^etmek^ olduğu söylenmektedir.

Ekmek yapımı yöreden yöreye farklılıklar gösterebilmektedir. Ekmeğin birçok çeşidi bulunmaktadır. Ekmek için kullanılan malzemeler yörelere göre değişkenlik de gösterebilmektedir. En bilinen ekmek türleri, tandır ekmeği, mısır ekmeği, beyaz ekmek, kepek ekmek, çavdar ekmeği ve köy ekmeğidir. Çengel bulmacalarda da sıklıkla karşımıza çıkan ekmek kelimesi eski dilde ‘nan’ olarak da bilinmektedir. Günlük dil kullanımında cümle içerisinde argo bir tabir oluşturabilmek için de kullanılabilmektedir. Bu argo anlam ile birini yarı yolda bırakmak, kararlaştırılmış yere zamanında gitmemek, yapılan planı bozmak anlamını ifade etmektedir. Mecaz anlam olarak, yapılan edinilmiş meslek de ekmek olarak tabir edilebilmektedir.

Yorum Bırakın