Genel Türkçe Kelimeler

Fark Ne Demek?

Fark bir varlığın başka varlık ya da nesneden ayırtılması durumudur. Kendisine çok benzeyen ya da benzemeyen varlıklar ile karşılaştırmasının yapılarak, aralarında belirgin olan başkalıkları ön plana çıkaran bu ayırma işi, sözlükte nüans olarak da geçmektedir.

Fark kelimesin bir diğer kullanım alanı ve işlevinin yoğun olarak görüldüğü alan da matematik dalıdır. Matematik dalında çıkarma işleminin sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır. ( Eksilen – Çıkan = Fark ) Aynı zamanda İktisat terimi olarak da sıkça kullanılmaktadır.

Piyasayı yöneten kişi tarafından belirlenen menkul değerler borsasında alış ve satış fiyatları arasında oluşan ayrımı oluşturan rakamsal durumdur. Özellikle kredi kartı kullananların daha iyi anlayacağı, kredi faizlerinde de bu terim sıkça kullanılmaktadır. Çekilen ana paranın ya da kullanılan ana paranın üzerine rakamsal olarak bir miktar faiz uygulanarak paranın takside bölünmesi sağlanabilmektedir. Bu faiz ana paranın üzerine fark eklenerek sağlanmaktadır.


 

Herhangi iki şeyi birbirinden ayırmak için kullanılan bu sözcük, diğerlerine benzemeyen alışılagelmişin dışında olan özellikleri de simgelemektedir. Normalin dışında olan tarz, karakteristik durum, görünüm o kişinin diğer varlıklardan farklılığını göstermektedir.

  • Cinsleri ve türleri birbirinden ayırabilmek için de bir takım farklılıklar gözlemlenebilmektedir. Bu farklılıklar, o maddeyi ya da nesneyi diğerlerinden ayıran tüm özellikleri kapsamaktadır. Felsefe alanında da fark maddi ya da düşünsel olguların süreçleri dahil olmak üzere tüm yanlarının birbirinden ayrılarak başkalıklar, ayrılıklar göstermesi durumudur.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek