Genel Sinema

Film Ne Demek?

Film, içeriğinde selüloz bulunan, saydam halde katlanabilir bir şerit olan, fotoğrafçılık ve sinema sektöründe sıklıkla kullanılmaktadır. Film fotoğraf çekmede kullanıldığı gibi sinema çekimlerinde de kullanılan temel ve gereksinimi olan bir kavram bir nesnedir.

Genel anlamda hazırlanmamış sinema yapıtı olarak da bilinmektedir. Fotoğrafçılık ve sinema sektörünün dışında röntgen ve radyografi de görüntüyü tespit edebilmek için kullanılan yarı saydam plastik bir şerittir.

Yıllar öncesine kadar, özellikle fotoğrafçılık sektöründe bu plastik ve saydam şerit yerine cam kullanılmakta olup, teknolojinin ilerlemesi ile katlanabilen ve uzun süre özelliğini muhafaza edebilen bu plastik şeritler kullanılmaya başlanmıştır.

Ancak günümüzde bu plastik şeridi ifade etmesinin yanı sıra genel anlamda sinema sektöründe karakterler ve olaylar çerçevesinde oluşturulan belirli bir konuyu içeren sinema yapıtları için de film kelimesi kullanılmaktadır.

Çoğu zaman sinema filmleri gümüş film olarak da tabir edilebilmektedir. Herhangi bir devinimi düzenli aralıklar oluşturarak parçalara bölüp bunları karanlık bir alanda ya da yapı içerisinde geniş bir düzenek üzerine yansıtarak oluşturulan resimli gösterim sanatı olarak ifade edilen sinema gösterimlerini de günlük dil kullanımında film olarak tanımlaya bilmekteyiz.

Bununla birlikte, televizyon aracılığı ile izlediğimiz sinema yapıtlarının ekrana uyarlanması hadisesi de genel olarak film diye tabir edilmektedir. Film gerçek anlamının dışında mecaz anlamı ile eğlenceye ve sosyal aktiviteye yönelik belli konular içerisinde uyarlanmış yaşamımızda sıkça kullandığımız resimli gösterime verilen mecazi bir tabirdir.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek