Full Frame: eğer sizlerde son zamanlarda fotoğraflığı hobi olarak ya da meslek olarak edindi iseniz sık sık duyacağınız kelimelerden biri de full frame olacaktır. Peki full frame ne demektir ve nerede ne şekilde kullanılıyor merak ediyor musunuz?

24*36 milimetre olan ve gerçek objektifin gördüğü alana kayıt eden fotoğraf makinelerine full frame adı verilmektedir. Dolayısı ile bu özelliğe sahip olan makineyi almak maddiyat olarak biraz ağır gelse de en iyi çekim imkanı vereceği için profesyonel anlamında mutlaka tercih nedeni olmalıdır.

Full Frame geçiş neden yapılmalı?

Full Frame ait bir lensiniz var ise hem renk geçişleri konusunda hem de İso konusunda daha başarılı sonuçlar almanızı sağlıyor olur. Örneğin bu özelliğe sahip bir cihaz ile farklı bir cihazı aynı yerden aynı şekilde kayıt ettiğinizi düşünelim. Full Frame olan cihaz sizlere daha geniş bir açı ile fotoğraf ve video çekme avantajı vereceği için elde etmek istediğiniz görüntüyü yakalayabileceksiniz.

Full Frame elbette sizin hayal çekiminize katkı sağlamıyor. Dolaylısı ile sizler bu cihazları alarak çok daha büyük ve başarılı kareler yakalamak için tercih ediyorsanız hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Elbette cihaz daha gelişmiş teknoloji ile sizlere imkan tanıyor ama sizlerin yeteneğine destek veremiyor.

Maddi olanağım var ve fiyat olarak bana bir yük değil diyorsanız geçmeniz elbette önerilir ama bu hobinizi sınırlı bir bütçe ile yapıyorsanız bizce kendinizi çok da zorlamanıza gerek yok diye düşünüyoruz. Özellikle profesyonel anlamda kullanım yapmıyorsanız, kendinizi çok şartlamanız ve illa sahibi olacağım gibi hayallere kapılmanız da yersiz olacaktır.

Full Frame dez avantajları var mıdır?

Full Frame özelliğinin en büyük dezavantajı oldukça yüksek olan fiyatı olsa gerek. Buna orantılı olarak ekipmanları ve lensleri de yine fiyat olarak yüksek miktarlarda satılmaktadır.

Full Frame ikinci el imkanı

Full Frame ikinci el piyasası olarak da geniş bir alana sahip diyebiliriz. Alıp gerek yok deyip pişman olanlar ya da, attık kullanmayanlar genellikle ikinci el olarak satışlarını yapmaktadır.

5
Sending
User Review
4.5 (2 votes)

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek