Genel

Hala Ne Demek?

Hala ne demek?

Kelime anlamı olarak babanın kız kardeşi anlamına gelmektedir. Akrabalık ilişkilerinin olduğu kişilerce kullanılmaktadır. Arapçadan dilimize geçmiş olan hala sözcüğü, babanın kız kardeşi olarak bilinip yıllar boyu bu şekilde kullanılıyor olsa da bazı kaynaklarca annenin erkek kardeşine ‘hala’ denildiği ve zaman içerisinde değişikliğe uğrayıp dilimize giriş yaparak babanın kız kardeşine yönelik bir hitap şekline dönüştüğü iddia edilmektedir. Babanın kız kardeşi tanımı ise yalnızca Türkçeye özgü bir tanımdır.

Akrabalık ilişkilerinin kuvvetli olduğu Türk toplumunda, birbiri ile uzaktan ya da yakından kan bağı bulunan bireyler için, akrabalıktaki konumlarını belirtebilmek adına ismin yerini tutan bir takım hitap sözcükleri kullanılmaktadır.

‘Hala’ kelimesi de babanın çocukları tarafından babanın kız kardeşine akrabalık ilişkileri çerçevesinde saygı ve sevgilerinin, daha kolay bir sesleniş tarzı ile ifade etmelerinin sözlü yöntemlerinden birisi olup, bu tanıma verilebilecek en güzel örneklerden bir tanesidir. Ancak bu anlamının dışında hala sözcüğü sahip olduğu sesli harfler üzerinde inceltme işareti kullanıldığı takdirde henüz, halen, şimdiye dek anlamlarını taşıyabilmektedir.

[alert style=”info”]Kelime bu hali ile cümle içerisinde zaman zarfı görevi görür. Fiilde belirtilen eylem ya da davranışın ne zaman yapıldığına yönelik bilgi vermektedir. Fiile sorulan ne zaman sorusunun yanıtı olarak cümle içerisinde bu kelimeye rastlamak mümkündür. Bir olayın ya da konunun devam ettiğini ve henüz sonlanmadığını ifade etmek için kullanılabilmektedir.[/alert]

 

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek