Japonca Kelimeler

Harakiri Ne Demek?

Harakiri ne demek?

Japonca kökenli harakiri kelimesi Türkçede karnını bıçak ya da kılıç yoluyla deşerek kendini öldürme yoludur. Yani harakiri bir intihar biçimidir. Harakiri gururlu insanların intihar biçimi olarak bilinir.

Genelde yüz kızartıcı, utanç verici faaliyetlerden sonra bunu kendine yediremeyen insanların denediği bir yöntemdir. Harakiri yapmak büyük bir cesaret ister. Kişi kendini acıyı yaşayarak öldürür. Bıçağı ya da kılıcı karnına saplar, sonra bu kesici cismi döndürür ya da sokabildiği kadar derine sokar. Bir insanın kendine bunu yapabilmesi için ciddi sebeplerinin olması gerekir.

Bu intihar yöntemini en çok da Japon savaşçılar kullanır. Savaş alanından kaçmak, esir düşmek, emirlere itaatsizlik etmek, feci bir olaya sebep vermek vs. Japon savaşçılarını harakiri yapmaya iten sebeplerin başlıcalarıdır.

Seppuku olarak da bilinen harakiri kelimesi yine karnı yarmak anlamını taşımaktadır. Japoncada hara-kiri günlük hayat ve konuşma dilinde, seppuku ise resmi yazı ve dildekullanılır. Samuraylar Seppuku kelimesini kullanırken, sıradan Japonlar hara-kiri kelimesini tercih etmektedir.

Günümüzde hara-kiri daha yaygın olarak bilinmektedir. Çünkü hara-kiri kelimesi Japoncada “karın deşmek” anlamına geldiği için argo olarak kabul edilir. Kişi, seppuku yapmadan evvel banyo yapar, beyaz giyinir ve en sevdiği yemeğini yer, hazır olduğu zaman bıçağı karnına saplar, sağ-sol hareketleri yaparak diyaframını ve midesini parçalar ve ölümle son bulur.

Seppuku 2 çeşittir. Biri yukarıda anlatılan normal seppuku, öteki ise Juun-Buun Seppuku’dur. Juun-Buun Seppuku’da, kaishakunin yoktur.

2 Yorum

  • Bir samuray başka bir samurayla yaptığı dövüşü kaybederse bunu yapmak zorunda olmamasına rağmen bunu gururuna yediremediği için intihar eder. Harakiride bir bıçak karna sokulur ve karında haç işareti çizecek şekilde oynatılır. Yani bildiğimiz karın deşilir. Sonra iç organlar varsa toprağın üstüne yoksa bulunulan mekanın zeminine çıkartılır. Ama zaman ilerledikçe daha az acı çekilmesi için intihar edenin en yakın dostu karın deşildikten sonra bir kılıçla adamın kafasını kesmeye başlamıştır. Mutlu son… Geçen sene merak edip araştırmıştım sjshfjxb

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek