Genel Türkçe Kelimeler

Hayır Ne Demek?

Olumsuz bir örnek olan hayır kelimesi, yöneltilen soru cümleleri karşısında negatif bir cevap olarak kullanılabildiği gibi, Türkçe’de bir durumun olumsuzluğunu anlatabilmek için de kullanılabilmektedir.

Hayır kelimesinin sözlükte iki anlamı bulunmaktadır. Yalnızca olumsuzluk anlamı ile kullanılmakla kalmayıp, şer kelimesinin karşıt anlamlısı olarak da kullanılabilmektedir. Dilimize Arap dilinden aktarılmış olan bu kelimenin aslı ‘hayr’ dır. Hayır (hayır) ne demektir? Amelinde iyi olan her şey hayırdır. İyilik, faydalı işler, ibadet, herkesçe iyi kabul edilen eylem, davranış, yardım ya da mal olarak da ifade edilebilmektedir. İslam dininde önemli bir yere sahip olan hayır kelimesi, genel anlamda karşılık beklemeksizin yapılan yardım, iyilik olarak yorumlanabilmektedir. Allah tarafından bize verilen sahip olduğumuz, yaptığımız her fiil İslami değerlere uygun ise hayır olarak adlandırılmaktadır.

11İyi ve güzel olan tüm anlamları içinde barındıran hayır kelimesi, Allah’ın bizlere emrettiği, hoşnutluk ve yarar sağlayacak fiil ve amellerin tümüdür. Hayır insanlar arasında dayanışmayı sağlayan, sevginin artıp güçlenmesinde büyük rol oynayıp toplum bilincini geliştiren insanlığa bahşedilmiş bir ibadet yöntemidir. Yalnızca bir tebessüm dahi hayra örnek olarak gösterilebilmektedir. Hayrın her hangi bir ölçütü, kıstası, sınırı yoktur. Hayır işleyen kişi Allah katında önemli bir yere sahiptir. Bunun yanı sıra hayır yapmak teşvik edici bir unsurdur. İnsanı yüceltir, insanın ahlakını güzelleştirip insanın mertebesini arttırır.

Yorum Bırakın