Fransızca Kelimeler Genel

Site Ne Demek?

Site, günümüz dil kullanımında site denilince anlam olarak iki içerik zihinde canlanmaktadır. Bunlardan birincisi, içerisinde yaşamımızı idame ettirdiğimiz, birden çok konut topluluğunun bulunduğu yaşam alanları, ikincisi ise bu bilgi çağında gelişen teknolojinin bizlere sunduğu, bilgisayar ve internet yardımı ile erişmek istediğimiz tüm bilgileri metin şeklinde ya da görsel olarak bizlere sunan internet blog sayfaları.

Dilimize Fransızcadan geçmiş olan bu kelimenin sözlükteki anlamı site ve kent olarak geçmektedir. Çok eski çağlarda yönetilen şehir devletlerine bu ad verilirdi. Latince’ de ‘cite’ olarak bilinen bu kelime, geniş bir alanı kapsayan, kişiler ya da kurumlar için oluşturulmuş olan konutların aynı alan içerisinde bir arada bulunması durumu olduğu gibi, ticari amaç güdülerek oluşturulmuş aynı mesleği icra eden esnaf, zanaatkar, işçi kesiminin tek bir alanda toplanarak bütünleştirildiği yapılar bütünü olarak da mevcudiyetini korumaktadır.

Bu alanlar tamamen iş ve verim gücü düşünülerek oluşturulabileceği gibi, yine aynı mesleği icra eden aynı insanların aileleri ile oluşturdukları bir yaşam alanı olarak da tasarlanmıştır. Tabi ki sitelerin oluşumu için aynı meslekte olma mecburiyeti yoktur.

Farklı alanlarla uğraşan kişiler de bir site içerisinde zümre oluşturabilirler.

Yaşam alanlarını daha kaliteli daha güvenli ve saygın hale getirmenin yapısal örneği olan siteler, birden fala konut topluluklarını içlerinde barındırırlar. Arsa, yer, mahal olarak da Türkçe sözlüklerde geçen bu kelime, internet ağlarını ifade edebilmek için de sıklıklar kullanılmaktadır.

Yorum Bırakın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2016. Created by Ne Demek